fot. https://twitter.com/CBAgovPL

Syn prezesa NIK oraz dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie zatrzymani przez CBA

Syn prezesa NIK, Mariana Banasia, Jakub B,. który jest też jego doradcą społecznym oraz dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie Tadeusz G. zostali zatrzymani przez CBA.

Prowadzone postępowanie dotyczy podejrzenia składania fałszywych oświadczeń majątkowych przez osobę pełniącą funkcję publiczną. Śledztwo jest rozwojowe.

Dwaj mężczyźni mają usłyszeć zarzuty w białostockiej prokuraturze, która prowadzi czynności i nadzoruje działania CBA w tej sprawie.

Z materiału dowodowego wynika, że obydwaj są podejrzani o popełnienie przestępstw o charakterze urzędniczym – przekazał rzecznik ministra Koordynatora Służb Specjalnych, Stanisław Żaryn.

Tadeusz G., jak wynika z materiału dowodowego, miał przekazywać osobom nieuprawnionym informacje, które pozyskał w toku czynności służbowych. Mowa tutaj o podejrzeniu przekroczenia uprawnień. Z drugiej strony jest osobą podejrzaną, że pozyskawszy informacje o działaniach sprzecznych z prawem, nie poinformował stosownych organów o zaistniałym fakcie – powiedział Stanisław Żaryn.

– Drugi z zatrzymanych, Jakub B., jest osobą, która posługiwała się poświadczającymi nieprawdę dokumentami w toku czynności kontrolnych, w kontaktach z Urzędami Skarbowymi, ale także w działaniach, które miały na celu składanie wniosków o szereg dofinansowań, realizowanych przez Urząd Marszałkowski w Krakowie – dodał rzecznik ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Prokurator Generalny na wniosek białostockiej prokuratury wystąpił do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi.

Śledczy chcą postawić mu kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych.

Zdaniem prokuratorów, miał on m.in. zaniżyć przychody z dzierżawy kamienicy w Krakowie. Według prokuratury, naraziło to Skarb Państwa na stratę ponad 50 tys. zł z należnego podatku dochodowego.

Za podanie nieprawdy w oświadczeniach o stanie majątkowym grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl