Hiszpańskie media: władze zignorowały w marcu groźbę epidemii koronawirusa

Władze Hiszpanii zignorowały na początku marca zagrożenie ze strony koronawirusa, choć zakażenia notowano wówczas na terenie niemal całego kraju – wynika ze sprawozdania Rady Bezpieczeństwa Narodowego (DSN) z 4 marca, opublikowanego w piątek przez dziennik „El Pais”.

Gazeta zamieściła wnioski ze sprawozdania Rady, działającej z udziałem m.in. króla oraz premiera, w których oceniono, że ryzyko wybuchu epidemii w kraju jest niewielkie.

W datowanym na 4 marca dokumencie agenda doradcza rządu orzekła, że koronawirus nie powinien wpłynąć na życie społeczeństwa. Tymczasem już dziesięć dni później premier Pedro Sanchez ogłosił konieczność wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego, który następnego dnia wszedł w życie.

Z informacji „El Pais” wynika, że choć prace nad dokumentem dotyczącym zagrożeń dla kraju rozpoczęły się jeszcze kilka tygodni przed pojawieniem się pierwszych przypadków koronawirusa w Hiszpanii, to w czasie posiedzenia DSN skala zakażeń była już znacząca. Gazeta podkreśla, że pomimo tego rada uznała ryzyko epidemii za niewielkie i zatwierdziła treść sprawozdania.

Wśród największych zagrożeń dla kraju DSN wskazała w raporcie m.in. na działania na szkodę infrastruktury internetowej, szpiegostwo, destabilizację gospodarczą i finansową, a także na niekontrolowane fale migracyjne i efekty zmian klimatycznych.

Nad dokumentem Rady pracowało ponad 230 specjalistów zatrudnionych w administracji państwowej i prywatnych firmach, a także pracowników naukowych uczelni wyższych. Hiszpania jest jednym z najbardziej doświadczonych epidemią Covid-19 państw świata. Według piątkowego komunikatu ministerstwa zdrowia dotychczas zmarło tam z jej powodu 28 313 osób.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl