Hiszpańska polityk fot.
facebook.com/Mar Galceran

Hiszpańska polityk z zespołem Downa wchodzi do parlamentu

„Chcę, by ludzie nie postrzegali mnie przez pryzmat niepełnosprawności” – powiedziała Mar Galcerán, 45-letnia Hiszpanka, która została wybrana do parlamentu Walencji. Jest to pierwsza osoba z dodatkowym chromosomem 21 w komórkach ciała, która zasiadła w ławach parlamentarnych w Europie. „Społeczeństwo zaczyna dostrzegać, że osoby z zespołem Downa mogą wiele wnieść, ale to bardzo długa droga” – powiedziała nowa polityk.

Choć w wielu krajach dzieci z zespołem Downa są często skazywane na śmierć poprzez tzw. aborcję, to hiszpańska polityk pokazuje światu, że życie z niepełnosprawnością to nie przeszkoda w realizowaniu swoich marzeń i celów.

„W mediach społecznościowych można znaleźć wszelkiego rodzaju informacje. Są ludzie, którzy mnie wspierają, ale są też tacy, którzy uważają, że nie jestem w stanie [zmierzyć się z funkcją – red.]. To są ludzie, którzy nie znają mnie ani mojego pochodzenia. Chcę, żeby ludzie postrzegali mnie jako osobę, a nie przez pryzmat mojej niepełnosprawności” – powiedziała Mar Galcerán.

Kobieta od wielu lat angażuje się w działalność polityczną. Już jako 18-latka związała się z konserwatywną Partią Ludową. W 2023 roku otrzymała miejsce na liście kandydatów partii w wyborach regionalnych.

„To ogromny krok naprzód i przykład prawdziwego włączenia” – napisał Agustín Matía Amor z hiszpańskiej federacji Osób z Zespołem Downa.

Jak się okazuje to właśnie dzieci z zespołem Downa są najbardziej dyskryminowane i wprost skazywane na śmierć.

W 2020 roku ukazał się artykuł pod tytułem „Ostatnie dzieci z zespołem Downa” w „The Atlantic”. Mowa w nim o tym, że powszechne badania prenatalne, które pozwalają na wczesnym etapie ciąży wykryć nieprawidłowości oraz wykryć wady genetyczne, doprowadziły do tego, że w Danii praktycznie nie rodzą się już dzieci z zespołem Downa, ponieważ są zabijane w procedurze tzw. aborcji. Podobnie statystyki zaobserwowano na Islandii.

Lekarze wielokrotnie podkreślają, że dzieci z zespołem Downa, przy wsparciu i pomocy, doskonale radzą sobie w życiu. Medycyna potrafi leczyć problemy zdrowotne, które mogą wystąpić przy trisomii 21. Nadal jednak podejrzenie tej niepełnosprawności jest przesłanką do zabijania nienarodzonych dzieci.

marsz.info/lifesitenews.com/radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl