Hiszpania – zagrożenie pożarami prawie w całym kraju

Najwyższy poziom zagrożenia pożarowego ogłoszono w poniedziałek, w drugim dniu nowej fali upałów, na prawie całym terytorium Hiszpanii. W Aragonii, na północy kraju, pożar pochłonął ponad 13 tysięcy hektarów upraw i lasów.

„Alert przeciwpożarowy w lasach w całej Hiszpanii jest najwyższy; zaleca się maksimum ostrożności” – zakomunikowało na Twitterze hiszpańskie ministerstwo rolnictwa.

Fala upałów nadeszła do Hiszpanii z północy Afryki. Synoptycy przewidują, że wysoka temperatura utrzyma się co najmniej do 12 lipca. Upały spowodowały, że Krajowa Agencja Meteorologiczna ogłosiła alert przeciwpożarowy w 40 z 50 hiszpańskich prowincji na poziomie „żółtym” i „pomarańczowym”.

Temperatura sięgając 40 stopni Celsjusza ma utrzymać się w nadchodzących dniach w środkowej i południowo-zachodniej części kraju. 29 czerwca w Kordobie zanotowano 44 stopnie C. W centrum temperatura może przekroczyć 25 stopni C. W pozostałej części Hiszpanii oczekuje się maksymalną temperaturę 35-38 stopni C.

Pożar, który wybuchł w sobotę w Cinco Villas w Aragonii, został ostatecznie ugaszony po tym, jak spłonęło w całości lub w części 13,5 tys. hektarów upraw i lasów sosnowych – poinformowały w komunikacie lokalne władze.

Większość z około 1500 osób, które musiały zostać ewakuowane, w niedzielę mogły już wrócić do swych domów. Jednak straż pożarna zaleca „zachowanie ostrożności ze względu na wysoką temperaturę i wiejący wiatr” – precyzują władze.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl