fot. pixabay.com

Hiszpania: Uśmiercono co najmniej 50 osób od zalegalizowania tzw. eutanazji pół roku temu

Co najmniej 50 tzw. eutanazji przeprowadzono w Hiszpanii od czasu zalegalizowania „śmierci wspomaganej” w połowie 2021 roku – pisze w poniedziałek dziennik „ABC”, powołując się na dane 10 z 17 wspólnot autonomicznych kraju. Otrzymano tam dotąd 130 wniosków o uśmiercenie, w większości w Katalonii i Kraju Basków, gdzie 74 proc. wniosków rozpatrzono pozytywnie.

Według danych przekazanych przez część regionów w większości przypadków o nienaturalną śmierć zwróciły się osoby cierpiące na choroby neurodegeneracyjne lub onkologiczne. Większość zdecydowała się umrzeć w domu.

W Katalonii, jak wynika z danych miejscowych władz, sześciu z 53 wnioskodawców zmarło przed zakończeniem procedury, która może trwać maksymalnie 41 dni. W trzech przypadkach wnioski oddalono jako niespełniające kryteriów ustawy.

W Kraju Basków z 13 pacjentów poddanych tzw. eutanazji siedmiu cierpiało na chroniczne choroby powodujące trwałe inwalidztwo, takie jak stwardnienie zanikowe boczne, stwardnienie rozsiane lub dystrofię mięśniową, podczas gdy pozostali mieli nowotwór w fazie terminalnej. Ponad połowa osób, które zwróciły się o przyśpieszenie śmierci, zmarła przed zakończeniem procedury. Według regionalnego ministerstwa zdrowia pacjenci, którzy zwrócili się o tzw. eutanazję, mieli od 45 do 89 lat, w większości byli to mężczyźni.

Około 2 proc. baskijskiego personelu służby zdrowia zarejestrowało się jako odrzucający tzw. eutanazję z powodu sprzeciwu sumienia. W regionie Madrytu są to 2614 osoby – poinformował lokalny minister ds. zdrowia, Enrique Ruiz Escudero.

Inne wspólnoty autonomiczne, z którymi kontaktował się „ABC”, nie chciały ujawnić danych dotyczących tzw. eutanazji.

Według cytowanego przez tę gazetę szefa oddziału opieki paliatywnej w szpitalu Fundacji im. Jimeneza Diaza i członka hiszpańskiej Komisji Bioetycznej, Alvaro Gandary, nie ma przejrzystości w dostępie do takich danych nawet dla uczelni medycznych. Ekspert wskazał na brak gwarancji w realizowaniu przepisów o „śmierci wspomaganej”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl