Hamburg: w piątek rozpocznie się szczyt G20

8 lipca rozpocznie się XVIII szczyt G20. W Hamburgu spotkają się ministrowie finansów 19 krajów członkowskich wraz z delegacją Unii Europejskiej. Choć grupa zajmuje się światowymi finansami, handlem, zatrudnieniem oraz polityką rozwojową, to tym razem będzie także debatować nad problemem terroryzmu i napływającymi uchodźcami. Polska nie jest członkiem G20, ale jego postanowienia dotkną także nasz kraj.

Można mieć nadzieję, że strona polska wynegocjuje pewne założenia podczas wcześniejszego spotkania prezydentów USA i Polski – mówił na antenie radiowej Trójki Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

– Ta wizyta z punktu widzenia Stanów Zjednoczonych wpisuje się w zaprezentowanie wizji polityki Stanów Zjednoczonych wobec całej Europy, nie tylko Polski. Oczekujemy więc, że do wymiaru związanego z bezpieczeństwem zostanie dodany wymiar ekonomiczny, gospodarczy, zwłaszcza w kwestiach związanych z bezpieczeństwem energetycznym – powiedział Paweł Soloch.

Póki co o szczycie G20 media zagraniczne mówią w kontekście dwóch rzeczy. Pierwszą z nich jest właśnie wcześniejsza wizyta prezydenta USA w Polsce, a nie na przykład w Niemczech. I nie mówią o tym z entuzjazmem – tłumaczył rzecznik prasowy kancelarii prezydenta RP Krzysztof Łapiński.

– Z jakiegoś niezrozumienia, a może z zazdrości, że akurat prezydent USA na początek swojej drugiej wizyty zagranicznej wybrał Polskę – wskazał Krzysztof Łapiński.

W kontekście szczytu G20 mówi się także o protestach antyglobalistów, którzy każdego roku zakłócają to wydarzenie. Władze Niemiec sprowadziły już do Hamburga 20 tys. policjantów, którzy mają zabezpieczać wizytę światowych przywódców.

Spotkanie przywódców najbogatszych państw rozpocznie się w piątek i potrwa dwa dni.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl