fot. FB Ekologiczne Forum Młodzieży

Hajnówka: spotkanie polskich i niemieckich ekspertów ws. ochrony Puszczy Białowieskiej

Aby chronić drzewostan Puszczy Białowieskiej, w Hajnówce odbyło się spotkanie polskich ekspertów i obrońców Puszczy z ekspertami z Niemiec, którzy mierzą się z podobnymi problemami w swoich lasach.

Choć Puszcza Białowieska jest unikatem w skali świata, to stan drzewostanu wygląda źle. Las jest w dużej części martwy. Dzieje się tak za sprawą decyzji unijnych urzędników, których postanowienia związały ręce leśników i mieszkańców.

– Kiedyś była piękna, zielona, a teraz jest jak jedno wielkie cmentarzysko – zaznacza Marcelina Puchalska, prezes Fundacji Ekologicznego Forum Młodzieży.

Dzięki pracy leśników i innych zaangażowanych ludzi Puszcza była perłą lasów Europy – dziś niestety już tak nie jest.

– Doprowadziła do tego gradacja kornika. Leśnicy w tym momencie mają związane ręce i nie mogą pozyskiwać drewna, które gnije i wywraca się – wskazuje Marcelina Puchalska.

Opłakany stan Puszczy pogarszają działania pseudoekologów, którzy ograniczając prace leśników nie pozwalają na odpowiedzenie przeciwdziałanie. To powoduje, że nawet zwierzęta czują się tam źle.

– Zwierzęta nie mogą się poruszać, dlatego tak dużo żubrów wychodzi na pola uprawne, niszcząc uprawy – zwraca uwagę Andrzej Skiepko, starosta hajnowski.

Puszcza jest szara i przepełniona zgnilizną. Dziś ważne jest, aby umożliwić ludziom korzystanie z jej dobra. Gospodarka musi być nastawiona na zrównoważony rozwój. Trzeba zadbać o to, co zostało.

– Zadbać o wszystkie gatunki roślin i zwierząt, które żyją w Puszczy Białowieskiej, ale tu musi być też miejsce mieszkańców, dla człowieka, który powinien godnie żyć – akcentuje Andrzej Skiepko.    

Zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju musimy użytkować zasoby przyrodnicze. One mają służyć człowiekowi, a jednocześnie nie mogą ulegać pogorszeniu i muszą trwać. O to trwanie walczymy w układzie europejskim i świata – wskazywał wielokrotnie śp. prof. Jan Szyszko, który rozumiał problemy przyrody i wiedział, jak przeciwdziałać niszczącym zmianom.

– Był naszym mentorem i zawsze powtarzał, że łowiectwo, leśnictwo i  rolnictwo są to trzy podstawowe grupy, które wspólnie mogą coś zdziałać dla gospodarki polskiej – podkreśla Marcelina Puchalska.

Podczas spotkania polskich i niemieckich ekspertów została podpisana deklaracja o rozpropagowywaniu w Unii Europejskiej informacji o tym, jak ważna jest gospodarka leśna. To również wypracowywanie wspólnego stanowiska, które obudzi unijnych urzędników, aby wznowić proces naprawy Puszczy, który rozpoczął prof. Jan Szyszko wraz z leśnikami.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl