Gubernator generalny Kanady rozpoczął wizytę w Polsce

Od oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się w czwartek 4-dniowa wizyta w Polsce gubernatora generalnego Kanady Davida Johnstona. Po rozmowie z prezydentem Bronisławem Komorowskim, gubernator spotka się z marszałkami Sejmu i Senatu. Odwiedzi też Kraków.

Po ceremonii oficjalnego powitania polska para prezydencka spotkała się z gubernatorem i jego żoną, później rozpoczęły się rozmowy plenarne. O godz. 11.20 Komorowski i Johnston wystąpią na konferencji prasowej.

Gubernator złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza, a także spotka się ze studentami i kadrą Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Po południu Johnston będzie rozmawiał z marszałkiem Sejmu Radosławem Sikorskim. Wieczorem polska para prezydencka wyda w Pałacu Prezydenckim oficjalny obiad na cześć gubernatora i jego małżonki.

W piątek Johnston spotka się z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. Złoży także kwiaty przy pomniku Two Rock Memorial przy ambasadzie Kanady w Warszawie oraz weźmie udział w lunchu z członkami Polsko-Kanadyjskiej Izby Handlowej. Wraz z prezydentem Komorowskim gubernator będzie również uczestniczył w Polsko-Kanadyjskim Panelu Innowacyjności na Giełdzie Papierów Wartościowych.

W sobotę gubernator z małżonką odwiedzi Kraków. Zwiedzi Zamek na Wawelu i weźmie udział w spotkaniu „Energia i Innowacja: klucz do przyszłości” na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Słynne skarby wawelskie, takie jak szczerbiec czy arrasy Zygmunta Augusta, znajdowały się przez dwie dekady pod opieką rządu kanadyjskiego. Wróciły do Polski w 1961 r.

W niedzielę Johnston zwiedzi były nazistowski obóz Auschwitz-Birkenau.

W środę w Kanadzie doszło do strzelaniny w parlamencie w Ottawie. Uzbrojony mężczyzna zastrzelił kanadyjskiego żołnierza w pobliżu parlamentu, a następnie wbiegł do budynku, gdzie wywiązała się strzelanina. Po ataku terrorystycznym w Ottawie premier Kanady Stephen Harper wygłosił w środę wieczorem czasu lokalnego orędzie, w którym podkreślił, że „Kanada nie da się zastraszyć”. Zapowiedział też kontynuację walki z międzynarodowym terroryzmem.

Z kolei w poniedziałek Montrealu zginął żołnierz staranowany samochodem przez mężczyznę, o którym wiadomo, że interesował się radykalną wykładnią islamu. W ataku domniemanego islamisty rannych zostało dwóch żołnierzy kanadyjskich. Sam islamista został zastrzelony przez policję. Nie wiadomo, czy sprawca ataku miał powiązania z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS). Kanada wysyła sześć myśliwców w ramach dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji, która wykonuje naloty na pozycje IS w Iraku. Islamiści zapowiedzieli zemstę wszystkim krajom wspierającym te ataki.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl