Grupowe zwolnienia urzędników w Portugalii

Z portugalskiej administracji publicznej odejdzie w 2014 r. od 5 tys. do 15 tys. osób. Liczba urzędników, z którymi zostaną rozwiązane umowy, została uwzględniona już w projekcie budżetu.

Jak poinformował sekretarz stanu ds. administracji publicznej Helder Rosalino, łączna liczba osób, które w 2014 r. opuszczą szeregi urzędnicze w Portugalii, może być jednak znacznie wyższa. – Planowany przedział od 5 do 15 tys. osób dotyczy pracowników, którzy odejdą z administracji publicznej za porozumieniem stron – zapowiedział przedstawiciel portugalskiego rządu.

Propozycja masowych zwolnień w administracji publicznej została już przedstawiona związkom zawodowym. Rozmowy między obiema stronami rozpoczęły się dzisiaj.

– Przedział planowanych zwolnień urzędników za porozumieniem stron na poziomie 5-15 tys. stanowi już część projektu ustawy budżetowej na 2014 r. – ujawnił José Abraao ze Związku Zawodowego Administracji Publicznej (FESAP).

Rządowy projekt budżetu na 2014 r. przewiduje, że w przypadku gdyby Portugalia zwolniła 15 tys. pracowników administracji publicznej, konieczne będzie wypłacenie odszkodowań za rozwiązanie umów o pracę o wartości blisko 500 mln euro.

– Jeszcze podczas tegorocznej jesieni Ministerstwo Pracy otrzyma dokładne wytyczne odnoszące się do planowanych na 2014 r. zwolnień w administracji publicznej – dodał José Abraao.

Od stycznia do czerwca br. w portugalskiej administracji publicznej zwolniono prawie 9,3 tys. pracowników. Oznacza to, że od grudnia 2011 r. musiało odejść łącznie 36,8 tys. urzędników. Według rządowego planu restrukturyzacji tego sektora do końca 2013 r. państwo zwolni ponad 20 tys. osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl