Kogut: Prywatyzacja PKP Cargo to ogromne nieporozumienie

W czwartek zarząd PKP Cargo ma podpisać ze związkami zawodowymi pakt gwarancji pracowniczych. Wcześniej dokument został parafowany. Porozumienie otworzy ostatecznie drogę do prywatyzacji przewoźnika.

Obecnie 100 proc. akcji PKP Cargo należy do PKP S.A. Na warszawskiej giełdzie ma być sprzedanych 25-50 proc. akcji przewoźnika minus jedna akcja.

Jak zaznacza senator Stanisław Kogut, pakt gwarancji pracowniczych jest sukcesem Związków Zawodowych. Zawiera on m.in. regulacje dotyczące zakresu gwarancji zatrudnienia oraz reprezentowania pracowników w organach korporacyjnych.

– Jeżeli chodzi o pakt gwarancji pracowniczej to uważam, że jest to sukces Związków Zawodowych. Sukcesem jest to, że przed prywatyzacją podpisuje się ten pakiet. Dotychczas w całej grupie PKP najpierw wybierano inwestora a później inwestor miał negocjować pakt gwarancji pracowniczej. Trzeba faktycznie pilnować, żeby oni podpisali ten pakiet a jeśli chodzi o rządy liberalno-chłopskie, to jestem bardzo ostrożny bo wiele rzeczy oni już obiecywali – mówił senator Stanisław Kogut.

Były przewodniczący Sekcji Krajowej NSZZ „S” mówi, że prywatyzacja spółki PKP Cargo może mieć negatywny wpływ na polski rynek pracy.

– Uważam, że prywatyzacji PKP Cargo to jest ogromne nieporozumienie. Jest to podobna sytuacja do tej w PKL w Zakopanem. Nasi rządzący musza się w końcu obudzić, bo dojdzie do tego, że rozstrzelają całą Polską gospodarkę, i co będą robić nasze wnuki i prawnuki? – akcentował senator Stanisław Kogut.

PKP Cargo to największy polski kolejowy przewoźnik towarowy i drugi po Deutsche Bahn w Unii Europejskiej. Wpływy ze sprzedaży akcji zostaną w większości przeznaczone na spłatę skonsolidowanego zadłużenia Grupy PKP.

Do końca 2014 roku PKP muszą znaleźć na ten cel 2 miliardy złotych.

 

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl