Grecję czekają przedterminowe wybory?

Dziś ma się odbyć posiedzenie komitetu centralnego Syrizy. Wielu jego członków jest oburzonych zgodą Ciprasa na przedsięwzięcia oszczędnościowe i to w wersji surowszej od tej, jaką greccy wyborcy odrzucili 5 lipca w referendum.

Tymczasem premier Grecji nie wykluczył wczoraj możliwości rozpisania przedterminowych wyborów w razie, gdyby utracił większość parlamentarną. Zadeklarował jednocześnie, że jego rząd zrealizuje uzgodnione z zagranicznymi kredytodawcami reformy budżetowe, ale nie będzie dodatkowo rozszerzał ich zasięgu.

Ekonomista, europoseł Zbigniew Kuźmiuk zauważa, że dymisja rządu to coraz bardziej prawdopodobny scenariusz.

– To jest coraz bardziej prawdopodobne, bo trudno sobie wyobrazić, żeby kolejne posunięcia rządowe przechodziły dzięki głosom opozycji. Tego nie można wykluczyć, ale to by oznaczało, że wybory w Grecji będą dopiero późną jesienią. Myślę, że ta sytuacja związana z pomocą unijną i ewentualną redukcją długów musi się rozstrzygnąć wcześniej. Te sprawy nie mogą czekać do jesieni. Sytuacja jest trudna, z jednej strony dlatego, że rzeczywiście wygląda na to, że szykuje się podział w tej partii, z drugiej strony dlatego, że te negocjacje z Komisją Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym idą jak po grudzie – powiedział europoseł.      

W obliczu dramatycznego kryzysu finansów publicznych i groźby bankructwa Grecja wprowadziła 29 czerwca ścisłą kontrolę przepływu kapitału, zamykając do odwołania ateńską giełdę i wyznaczając limity kwot wypłat z depozytów bankowych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl