fot. PAP/EPA

Grecja: zakończono ewakuację z obozu Idomeni

Władze Grecji zakończyły ewakuację uchodźców i imigrantów z prowizorycznego obozu w Idomeni przy granicy z Macedonią. Od kilku dni  koczowało tam ok. 8,4 tys. osób. Ok. 4 tys. osób opuściło obóz na własną rękę.

Choć władze zapowiadały, że akcja może potrwać do dziesięciu dni, operacja ostatecznie zakończyła się w trzecim dniu. W obozie w Idomeni zostały już tylko namioty organizacji humanitarnych. Wczoraj wywieziono ostatnie 783 osoby.

– Cała operacja została zakończona. Jak widzieliśmy w poprzednich dniach, w bardzo krótkim czasie, uchodźcy i migranci udali się do innych obozów, do zorganizowanych obozów. Będą w lepszych warunkach. Poszli tam z własnej woli, bez konieczności użycia środków przymusu – podkreślił grecki minister Nikos Toskas.

W ciągu trzech dni około 4 tys. osób przewieziono autokarami do nowych obozów zorganizowanych przez greckie władze.

– Obudziłem się rano i zobaczyłem ogromną liczbę funkcjonariuszy Policji. Nie dali nam swobody poruszania się wewnątrz obozu. Mówili, że zaczniemy życie w innych obozach. Po prostu poprosili nas, abyśmy przenieśli się poza Idomeni – powiedział Diar, Syryjczyk.

Kolejne 4 tys. migrantów udało się na własną rękę do innych miejsc, w szczególności na stacje benzynowe, gdzie rozbili namioty. Minister ds. polityki imigracyjnej Grecji zapowiedział, że teraz władze zajmą się obozem w Pireusie, gdzie w namiotach i w starym hangarze jest blisko 1,5 tys. osób. Kolejny cel to ośrodek zorganizowany na dawnym lotnisku pod Atenami. Tam przebywa ponad 3,6 tys. migrantów.

 

Tv Trwam News/RIRM

drukuj