Gradara – najpiękniejszym miasteczkiem we Włoszech

Średniowieczna Gradara w prowincji Pesaro – Urbino w regionie Marche wygrała tegoroczny konkurs na najpiękniejsze miasteczko we Włoszech. Organizuje go telewizja publiczna RAI.

Malownicze, położone na skale i otoczone murami niewielkie miasteczko, liczące około 4 tys. mieszkańców, pokonało w finale konkursu 19 innych miejscowości z całych Włoch.

Średniowieczna architektura Gradary została kompletnie odtworzona, dzięki czemu od lat przyciąga ona turystów z całego świata. Miejscowość zachwyca wąskimi uliczkami, zaułkami, gościnnością oraz tym, że jest bardzo zadbana – podkreślano.

Tamtejszy zamek warowny należał do rodów Malatesta, Sforza, Della Rovere i Mosca.

Okolica ta została uwieczniona w „Boskiej komedii” Dantego jako miejsce, gdzie zakochali się w sobie Paolo i Francesca, zabici z zazdrości. Legendę tę przywołuje Ścieżka Zakochanych, która jest w miasteczku.

Drugie miejsce w konkursie RAI3 zajęło Castroreale koło Mesyny na Sycylii, a trzecie – Bobbio koło Piacenzy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl