GIS: nowe zasady wjazdu do Ekwadoru – część podróżnych musi mieć szczepienie przeciw żółtej gorączce

Władze Republiki Ekwadoru – od 12 maja br. – wprowadziły dla części podróżnych wymóg przedstawienia międzynarodowego świadectwa szczepienia przeciwko żółtej gorączce przy wjeździe do kraju – przekazał Główny Inspektorat Sanitarny.

GIS podał, że zgodnie z notą otrzymaną z Ambasady Republiki Ekwadoru w Austrii od 12 maja władze Republiki Ekwadoru wprowadziły wymóg przedstawienia międzynarodowego świadectwa szczepienia dla dwóch grup: podróżnych, którzy są obywatelami lub rezydentami Peru, Kolumbii, Boliwii i Brazylii oraz podróżnych dowolnej narodowości lub miejsca zamieszkania, którzy spędzili ponad 10 dni w tranzycie lub odwiedzili te cztery kraje przed wjazdem do Ekwadoru.

Zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR 2005) certyfikat szczepienia musi wskazywać, że szczepionka została otrzymana co najmniej 10 dni przed podróżą.

„Działanie władz Republiki Ekwadoru ma na celu wzmocnienie zapobiegania i kontroli rozprzestrzeniania się wirusa żółtej gorączki w Ekwadorze, który jest krajem endemicznym dla tej choroby. Szczególne ryzyko narażenia na zachorowanie na żółtą gorączkę dotyczy regionów w ekwadorskiej Amazonii: Sucumbíos, Orellana, Napo, Pastaza, Morona Santiago i Zamora Chinchipe” – wyjaśnił GIS.

Żółta gorączka to choroba wirusowa o ostrym przebiegu i wysokim wskaźniku śmiertelności w przypadku ciężkiej postaci choroby. Występujące w krajach Afryki Subsaharyjskiej oraz państwach Ameryki Środkowej i Południowej (od Panamy po północne części Argentyny). Do zakażenia człowieka dochodzi na skutek ukąszenia komarów należących do wybranych gatunków, będących wektorami wirusa żółtej gorączki.

Żółta gorączka przebiega w dwóch fazach. Po okresie inkubacji trwającym od 3 do 6 dni pojawiają się objawy takie jak gorączka, dreszcze, silne bóle głowy, pleców i uogólnione bóle mięśniowe, nudności, uczucie zmęczenia, osłabienia. Jak tłumaczy GIS, okres ten trwa kilka dni i zwykle po tym czasie objawy ustępują. Po przerwie mogą pojawić się kolejne objawy związane z fazą toksyczną choroby, w której może dochodzić do wystąpienia krwotoków, żółtaczki. Ciężkie przypadki przebiegają także ze wstrząsem i objawami ze strony układu nerwowego takimi jak: drgawki czy śpiączka.

Jedynym pewnym sposobem zabezpieczenia się przed zachorowaniem na żółtą gorączkę jest poddanie się szczepieniu przeciwko tej chorobie. Zgodnie z aktualnymi rekomendacjami WHO podawanie dawek przypominających szczepionki przeciw żółtej gorączce nie jest konieczne. Szczepienie podstawowe (1 dawka) zapewnia wieloletnią ochronę przed zachorowaniem. Przeciwwskazaniem do szczepienia są: wiek do 9. miesiąca życia, ciąża, poważne uczulenia na białko jaja kurzego oraz poważne niedobory odporności.

Inspektorat zwrócił także uwagę, że te same gatunki komarów mogą w Ekwadorze przenosić także inne choroby zakaźne, przeciwko którym nie jest dostępne szczepienie. Dlatego też zaleca się stosowanie dodatkowych środków ostrożności i profilaktyki związanych z ochroną przed ukąszeniami komarów, m.in. stosowanie repelentów chemicznych podczas przebywania na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń, noszenie odpowiedniego ubioru chroniącego przed pokąsaniem przez komary, używanie moskitier, pozostawanie w pomieszczeniach w okresie pór dnia, w których aktywność komarów jest największa.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl