fot. https://pixabay.com/

GIOŚ: podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM10 na wschodzie Polski mogą utrzymać się do niedzieli

Z powodu napływu mas powietrza znad Europy Wschodniej, podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM10 na wschodzie Polski może się utrzymać do niedzieli – poinformowała w środę dr Barbara Toczko z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Zastępca dyrektora ds. jakości powietrza w GIOŚ, Barbara Toczko, poinformowała na konferencji prasowej, iż we wtorek i w środę w związku podwyższonym stężeniem PM10 pyłu zawieszonego poinformowane zostały wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego.

„Obecnie ryzyko przekroczenia dopuszczalnej jakości powietrza obejmuje 5 województw. W tym podkarpackie, lubelskie, mazowieckie, podlaskie oraz północną części woj. warmińsko-mazurskiego” – podała.

Wskazała, że przyczyną podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego jest napływ mas powietrza znad Europy Wschodniej, które docierają nad wschodnią część Polski do województwa lubelskiego i podlaskiego oraz wschodnią część województwa warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego.

„Pył zawieszony w masach powietrza napływających nad Polskę pochodzi najprawdopodobniej z unosu pyłu z obszarów suchych oraz pożarów, jakie mają miejsce na terenie wschodniej Europy” – tłumaczyła.

Dodała, że GIOŚ monitoruje stan powietrza w Polsce w oparciu o nowoczesną oraz w pełni zautomatyzowaną sieć stacji monitoringowych, zaś wyniki pomiarów aktualizowane co godzinę. Można je sprawdzić w mobilnej aplikacji „Stan powietrza w Polsce” dostępnej zarówno na IOS, jak i Android. Stan powietrza w naszym kraju można również sprawdzić za pomocą europejskiego serwisu monitoringu powietrza COPERNICUS.

Jak podkreśliła Barbara Toczko, z informacji IMGW wynika, że sytuacja pogodowa może się utrzymać do niedzieli, kiedy ma nastąpić zmiana cyrkulacji mas powietrza, co powinno zakończyć ten epizod.

Rzecznik prasowy GIOŚ, Maciej Karczyński, dodał, że Inspekcja jest w stałym kontakcie z Państwową Agencją Atomistyki, według której „podwyższony poziom pyłu zawieszonego PM 10 nie ma związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na Ukrainie, w tym szczególnie z sytuacją na terenie Zaporskiej Elektrowni Atomowej”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl