fot. PAP/Marcin Gadomski

Gdynia: obchody 100. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej

W Gdyni odbędą się dziś główne obchody z okazji setnej rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej. Uroczystości zainauguruje podniesienie wielkiej gali banderowej na wszystkich okrętach. Trzy z nich zacumują przy nabrzeżu Skweru Kościuszki i będą czekały na zwiedzających.

Jednym z głównych punktów obchodów będzie Msza św. o godzinie 9.30 sprawowana w Kościele Garnizonowym w Gdyni Oksywiu. Podczas Eucharystii odsłonięta zostanie tablica 100 – lecia Marynarki Wojennej w Polsce.

W planie, jak mówi kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik prasowy 3 Flotylli Okrętów, jest też uroczysta odprawa wart oraz otwarcie wystawy poświęconej Marynarce Wojennej.

Marynarka Wojenna przygotowała szereg przedsięwzięć, które będą realizowane głównie w Gdyni. Dla społeczeństwa będą udostępnione nasze jednostki. Będzie można wejść na pokład fregaty rakietowej ORP „Generał Tadeusz Kościuszko”, do niszczyciela min ORG „Kormoran” i okrętu podwodnego ORP „Sęp”. Dodatkowo także okręt –  muzeum ORP „Błyskawica” będzie można bezpłatnie zwiedzać. Tradycyjnie uroczystości rozpoczniemy od podniesienia wielkiej gali banderowej i bandery na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej, następnie złożymy wiązanki kwiatów w panteonie bohaterów Marynarki Wojennej na cmentarzu w Gdyni Oksywiu. Centralne obchody święta Marynarki Wojennej rozpoczną się o godz. 12.00 na skwerze Kościuszki – akcentuje kmdr ppor. Radosław Pioch.

28 listopada 1918 roku decyzją naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego powołano do życia polską Marynarkę Wojenną.

Obecnie flota polska dysponuje około czterdziestoma okrętami bojowymi oraz ponad czterdziestoma samolotami i śmigłowcami. Okręty operują z baz morskich w Gdyni i Świnoujściu, a także z portów w Helu i Kołobrzegu.

RIRM

drukuj