Gdańszczanie uczczą pamięć „Inki”

Gdańszczanie uczczą pamięć Danuty Siedzikówny „Inki” 17letniej sanitariuszki i łączniczki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W niedzielę przy ulicy Gościnnej w GdańskuOruni zostanie odsłonięty pomnik ku jej czci.

Uczestnicy uroczystości odsłonięcia pomnika Danuty Siedzikówny „Inki” spotkają się o godz. 13.00 na wspólnej Mszy św. Eucharystii będzie przewodniczył ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Następnie odbędzie się koncert poświęcony Żołnierzom Wyklętym.

Inicjatorzy upamiętnienia dzielnej sanitariuszki oddziału majora „Łupaszki” podkreślają, że data odsłonięcia pomnika nie jest przypadkowa: 3 września będziemy obchodzić urodziny „Inki”, a następnie w Gdańsku zostaną pochowane jej szczątki.

Pomysłodawcy pomnika dodają, że realizacja inicjatywy nie obyła się bez trudności. Sporna okazała się wizualizacja monumentu. Niektórym radnym nie podobało się, że postać „Inki” spowija długi płaszcz. Pojawiły się także zastrzeżenia natury formalnej.

Wykonana z mosiądzu i aluminium rzeźba waży blisko 400 kg. Została sfinansowana ze zbiórki publicznej. Jej całkowity koszt to ok. 40 tys. zł. Dotąd jedyny pomnik Danuty Siedzikówny został odsłonięty w Krakowie, teraz – oprócz Gdańska – przygotowuje się do tego Warszawa. W Narewce na Podlasiu jest zaś tablica upamiętniająca zamordowaną w Gdańsku w 1946 r. przez komunistów sanitariuszkę AK.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl