fot. PAP/Adam Warżawa

Gdańsk: premiera gry planszowej „Miś Wojtek”

Za nami premierowy pokaz gry planszowej  „Miś Wojtek”, stworzonej przez Instytut Pamięci Narodowej. W uroczystości uczestniczyła córka dowódcy 2. Korpusu Polskiego senator Anna Maria Anders.

Kto z nas nie słyszał o kapralu  Misiu Wojtku, który przeszedł cały szlak bojowy z armią generała Władysława Andersa i walczył pod Monte Cassino? – mówi major w st. sp. Edmund Popieliński, prezes Zarządu Wojewódzkiego Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

– Spełniał do pewnego stopnia rolę żołnierza, bo nosił amunicję, ale przypominał ludziom, żołnierzom, że ten okropny świat, ta krew, te zgliszcza – to wszystko się skończy i kiedyś wrócą do normalnego życia – tłumaczy major w st. sp. Edmund Popieliński.

Teraz ten waleczny brunatny niedźwiadek właśnie doczekał się własnej gry planszowej. Premiera gry odbyła się wczoraj w Szkole Podstawowej nr 57 im. generała Władysława Andersa w Gdańsku .

– Zostaliśmy wytypowani, ponieważ jesteśmy jedyną szkołą w Gdańsku imienia generała Władysława Andersa i na co dzień pracujemy innowacyjnymi metodami nauczania. Bazujemy na tym, aby dzieci pracowały w grupie, w zespole, dlatego też  z radością przyjęliśmy tę grę u nas – zauważa dyrektor szkoły Anna Listewnik.

„Miś Wojtek” to dwujęzyczna polsko – angielska edukacyjna gra planszowa dla 2–5 graczy w wieku od 6 lat. Przeciętny czas rozgrywki trwa około 30 minut. Gra została wymyślona przez Olę i Magdę Gąsiorek z jednej z wrocławskich szkół. Mechanikę opracował Karol Madaj z Biura Edukacji Narodowej IPN.

– W tej grze każdy z graczy kieruje jednym misiem, takim misiem, jak miś Wojtek z pociskiem. Celem gry jest przejście całej trasy od Polski przez obozy w Buzułuku, przez deportacje, przez całą tą trasę 2. Korpusu, przez Monte Cassino i Bolonię, aby dojść do Edynburga. Natomiast po drodze gracze zbierają ciekawostki, kartki związane z historią Misia Wojtka. Z tych kart dowiadują się więcej szczegółów tej historii – tłumaczy Karol Madaj.  

Gra – jak podkreśla prof. dr hab. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku – promuje wielką polską historię, wspaniałą i bohaterską.

– Generał Anders to po prostu wspaniała postać, jeden z fundamentalnych żołnierzy, którzy dali nam 100 lat temu niepodległość, a którzy potem zachowali tak wielkie wartości, wnieśli tak wielki wkład i dali nam przesłankę do tego, aby o wolność się dobijać i tę wolność wywalczyliśmy – wskazuje prof. dr hab. Mirosław Golon.

Dla Anny Marii Anders, córki Władysława Andersa, premiera gry to wyjątkowe wydarzenie.

– Gratuluję osobom, które wpadły na ten pomysł. Musimy tę grę upowszechniać, aby była wszędzie, żeby jak najwięcej dzieci dowiedziało się o tej ważnej części naszej historii – zaznacza Anna Maria Anders.

Gra o Misiu Wojtku ma trafić do wszystkich szkół. Ma być również dostępna w sprzedaży.

TV Trwam News/RIRM

drukuj