fot. PAP/Adam Warżawa

Gdańsk: chrzest i wodowanie holownika „Mieszko”

Na terenie Stoczni Remontowej Shipbuilding w Gdańsku odbyła się uroczystość chrztu i wodowania trzeciego z sześciu nowoczesnych holowników budowanych dla Marynarki Wojennej. Jednostka otrzymała imię „Mieszko”.

Poświęceniem a także symbolicznym rozbiciem o burtę butelki szampana ochrzczono w poniedziałek holownik „Mieszko”. Ceremonia miała miejsce w strugach deszczu.

Matką chrzestną jednostki została Magdalena Śniadecka, dyrektorka Szkoły Podstawowej imienia wiceadmirała Józefa Unruga w Laskach Wielkich.

– Przeżycie niesamowite. Kiedy dostałam tę propozycję byłam naprawdę przeszczęśliwa. Dzisiaj jestem bardzo wzruszona – mówiła.

Holownik „Mieszko” to trzeci z sześciu nowoczesnych holowników budowanych dla Marynarki Wojennej w stoczni Remontowej Shipbuilding w Gdańsku.

– Holowniki o tak dużych rozmiarach były już od dawna potrzebne w Marynarce Wojennej. Te obecnie eksploatowane są znacznie mniejsze i bardziej podatne na wpływy warunków atmosferycznych. Tak duża jednostka jak ORP Mieszko może działać w zasadzie bez ograniczeń – podkreślał kontradmirał Krzysztof Zdonek, zastępca Inspektora Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

„Mieszko” to wielozadaniowa jednostka.

– Wykonuje nie tylko zadania usługowe polegające na holowaniu, czy zabezpieczeniu manewrowania dużych jednostek, ale również realizuje zadania związane z ratownictwem na morzu oraz zadania związane ze zwalczaniem zanieczyszczeń czyli proekologiczne – akcentował kontradmirał Krzysztof Zdonek.

Kontrakt na budowę sześciu holowników dla Marynarki Wojennej RP podpisano w czerwcu 2017 roku. Kolejne jednostki trafią do Marynarki Wojennej do końca 2020 roku.

–  Cykl składa się najpierw z projektu. Mamy swoje biuro projektowe w naszej grupie, złożone ze stu projektantów. Kiedy już projekt jest gotowy, zatwierdzony przez klienta, robimy tzw. pracę w metalu. Nasi fachowcy są najlepsi jeżeli chodzi o tego typu pracowników w Europie – mówi Marcin Ryngwelski, prezesa Stoczni Remontowej Shipbuilding.

Zwodowany „Mieszko” będzie służył w 3 Flotylli Okrętów. Jego macierzystym portem stanie się Gdynia.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj