Funkcjonariusze Straży Granicznej pobiegną wzdłuż granic Polski

W sobotę funkcjonariusze Straży Granicznej rozpoczną osiemnastodniowy bieg „Wokół Niepodległej” wzdłuż granic Polski – poinformował w środę Sztab Komendanta Głównego Straży Granicznej. Dystans wynosi około 3,6 tys. km.

W biegu wezmą udział funkcjonariusze i pracownicy z wszystkich oddziałów i ośrodków szkolenia oraz Komendy Głównej Straży Granicznej. Sztafeta biegu wystartuje w sobotę z miejscowości Berżniki w woj. podlaskim. Uczestnicy na metę w Berżnikach dotrą najprawdopodobniej 10 października.

„Bieg ma charakter symboliczny i odbywa się, aby upamiętnić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Biegnący w sztafecie funkcjonariusz lub pracownik Straży Granicznej będzie nieść pałeczkę sztafetową z umieszczoną wewnątrz rotą ślubowania funkcjonariusza SG” – poinformowano w przesłanym PAP komunikacie.

Z pałeczką sztafetową pobiegnie około pół tysiąca funkcjonariuszy i pracowników SG. Każdy z nich – jak poinformowano – pokona średnio około 7 km.

„Zaplanowane są jednak dodatkowe zmiany biegaczy, gdyby była taka potrzeba np. z powodu złej pogody. Ostateczna liczba biegaczy zarówno biegnących z pałeczką, jak i osób towarzyszących będzie znana dopiero po zakończeniu biegu” – czytamy w informacji prasowej.

Trasa biegu została wytyczona ścieżkami i drogami wzdłuż granicy państwa, ale „ze względu na teren oraz uroczystości towarzyszące” także po drogach krajowych i powiatowych. Ze względu na warunki terenowe część dystansu sztafeta pokona łodzią służbową na Bugu oraz jednostką pływającą SG na Zalewie Szczecińskim.

W miejscach na trasie biegu, w których odbywały się walki o niepodległość, podczas biegu będą składane kwiaty. Na te odcinki zostaną zaproszeni m.in. przedstawiciele innych służb, urzędów, instytucji, uczniów i harcerzy.

Podczas biegu „Wokół Niepodległej” funkcjonariusze spróbują pobić rekord Polski w kategorii najdłuższy bieg sztafetowy.

„Trasa biegu będzie zapisywana przy pomocy urządzeń GPS, w które będą wyposażeni biegacze. Na mecie biegu będzie obecny sędzia z Biura Rekordów, który zweryfikuje wynik podjętej próby” – napisano.

Bieg „Wokół Niepodległej” honorowym patronatem objął minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl