fot. medicus.ump.edu.pl

Fundacja z Poznania zbiera szczoteczki dla dzieci z Afryki

Poznańska Fundacja „Redemptoris Missio” zbiera szczoteczki do mycia zębów dla dzieci z Afryki. To odpowiedź na prośby misjonarzy, którzy w prowadzonych przez siebie szkołach, uczą dzieci mycia zębów. Zbiórka potrwa do 15 października.

„Kup Pan szczotkę!” – pod takim hasłem Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” zbiera szczoteczki i pasty do zębów dla dzieci z misyjnych placówek w Afryce. To już trzecia edycja tej akcji.

– W tej chwili szczoteczki, które mieli misjonarze od nas z poprzednich akcji już się kończą, dlatego bardzo proszą nas o kolejne szczoteczki i pasty. Zgłaszają się do nas też nowe misje, które chciałyby nauczyć uczniów szkół misyjnych tego dobrego nawyku – powiedziała prezes poznańskiej fundacji Justyna Janiec-Palczewska.

Jak tłumaczy Sylwia Kubala, w każdej z kolejnych akcji udało się zebrać większą liczbę szczoteczek i past.

– W pierwszej akcji zebraliśmy 25 tysięcy szczoteczek, kolejna to 50 tysięcy. No, a ta trzecia- liczymy na rekord, może 100 tysięcy – poinformowała.

W Afryce w wielu miejscach opieka stomatologiczna nie istnieje.

– Ludzie w Afryce z bólem zęba muszą sobie radzić latami – wyjaśniła Justyna Janiec-Palczewska.

Każdego roku, z powodu powikłań po chorobach wirusowych i bakteryjnych jamy ustnej, tysiące osób umiera.

– Lokalna ludność nie ma czym myć zębów, nie ma jak dbać o higienę i stąd wziął się pomysł na to, żeby to zapotrzebowanie pokryć – zaznaczył Jacek Jarosz, wolontariusz fundacji.

Szczoteczki są bardzo potrzebne, ponieważ misjonarze częstują nimi także rodziców dzieci z Afryki. W wielu przypadkach również oni nigdy wcześniej nie myli zębów.

– Zbiórka szczoteczek i past trwa do 15 października. Do tego czasu można przysyłać, przywozić zebrane dary do naszej siedziby – dodaje Jacek Jarosz.

Fundacja „Redemptoris Missio” od niedawna mieści się w nowej placówce, w podziemiach parafii św. Andrzeja Boboli przy ulicy Junikowskiej 48. Zebrane dary specjalnym transportem pojadą do Kamerunu, Tanzanii i RPA.

TV Trwam News/RIRM

drukuj