fot. Bogdan Celichowski

Fundacja Lux Veritatis, AKSiM oraz Muzeum Pamięć i Tożsamość włączyły się w przygotowanie raportu o stratach wojennych Polski

Fundacja Lux Veritatis, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Muzeum Pamięć i Tożsamość włączyły się w przygotowanie raportu o stratach wojennych Polski poniesionych w wyniku agresji i okupacji niemieckiej. Trzeci tom dokumentu z wykazem miejsc zbrodni dokonanych przez Niemców na ludności cywilnej powstał w całości dzięki tym podmiotom poinformowała Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

Dane zebrane, opracowane i przekazane przez Fundację Lux Veritatis przyczyniły się do powstania raportu na temat strat poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej. Dotyczą one zbrodni dokonanych na ludności cywilnej.

To jest praca naszych pracowników, współpracowników, studentów. To praca kilkuletnia, którą przekazaliśmy w całości dla potrzeb tego raportu. Został on opracowany na podstawie ponad 161 tys. arkuszy, kwestionariuszy spisowych. Spis został przeprowadzony przez Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce w latach 1965-1966. W arkuszach opisano wówczas ponad 100 tys. faktów zbrodni na ludności cywilnej – mówiła dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis na antenie TV Trwam.

Lidia Kochanowicz-Mańk dodała, że Fundacja Lux Veritatis, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej oraz Muzeum Pamięć i Tożsamość przygotowują własne wydanie raportu dotyczącego miejsc zbrodni.

Trzytomowy raport o stratach wojennych Polski w wyniku agresji i okupacji niemieckiej, został opublikowany w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wynika z niego, że ogólna kwota strat Polski poniesionych w czasie II wojny światowej to ponad  6 bilionów 220 miliardów złotych.

Debata na temat reparacji wojennych od lat toczy się także w innych krajach, m.in. w Grecji czy Czechach.

RIRM/TV Trwam News

drukuj