Frontex chce pozyskać 700 funkcjonariuszy do Europejskiej Straży Granicznej

Frontex prowadzi pierwszą rekrutację do Europejskiej Straży Granicznej. Agencja chce pozyskać 700 nowych funkcjonariuszy. Dotychczas dla Frontexu pracowało ok. 1300 strażników. Byli to jednak przedstawiciele poszczególnych państw strefy Schengen, którzy współpracowali z agencją.

Teraz Frontex buduje własną straż. Kandydaci do służby muszą być obywatelami UE lub strefy Schengen oraz posiadać odpowiednie doświadczenie. Po przeszkoleniu funkcjonariusze mieliby zacząć pracę 1 stycznia 2021 roku.

Poseł PiS-u Michał Jach pozytywnie ocenił plany utworzenia takiej straży. Podkreślił także, że jednym z głównych problemów w obszarze ochrony granic jest nielegalna migracja.

– Powołanie wspólnej, jednej instytucji, jaką jest Frontex wraz z elementem wykonawczym, jakim są struktury Europejskiej Straży Granicznej, w moim przekonaniu jest dobrym pomysłem, bo w tej chwili mamy taką sytuację, że ktoś tam we Francji, Niemczech sobie wymyślił, że potrzebuje ludzi do pracy, a stał się to problem Włoch, Węgier, Słowacji, Grecji, Turcji, a nie tych, którzy to wymyślili, więc dobrze, że Unia jako całość podejmuje to działanie i wydziela odpowiednie środki, żeby wzmocnić nasze granice. Ja myślę, że to jest dobry pomysł i mam nadzieję, iż ta Europejska Straż Graniczna jeszcze bardziej uszczelni granice Unii Europejskiej tak, ażeby mieszkańcy Unii jeszcze bardziej czuli się bezpiecznie – powiedział poseł Michał Jach.

Przedstawiciele państw członkowskich w Radzie UE przyjęli w ubiegłym tygodniu nowelizację rozporządzenia o Frontexie. Zgodnie z nią do 2027 r. ma powstać stały korpus agencji liczący 10 tys. funkcjonariuszy.

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej została utworzona w 2004 roku. Jej siedziba znajduje się w Warszawie. Należą do niej kraje unijne oraz państwa strefy Schengen.

RIRM

drukuj