Francuzi chcą zbudować w Polsce tarczę antyrakietową

Francuskie firmy ubiegają się o kontrakt na zbudowanie w Polsce tarczy antyrakietowej „Wisła”. Obiecują przekazanie Polsce technologii symulatora rakietowego. O sprawie poinformował Nasz Dziennik.

Firmy MBDA i Thales, zawiązały konsorcjum Eurosam, które rywalizuje o kontrakt na tarczę średniego zasięgu z amerykańskim koncernem Raytheon. Obie firmy zapowiadają bardzo bliską współpracę z polskim przemysłem zbrojeniowym przy budowie tarczy.

Prof. Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej mówi, że jest to dobre rozwiązanie dla naszego kraju.

– Tego typu rozwiązanie jest oczywiście dla nas korzystne, dlatego, że stanowi dostęp do nowoczesnej technologii, a technologie zawsze, jeżeli idzie o wielkie sprawy są niezbędne z punktu widzenia ich skuteczności, funkcjonowania – i oczywiście z punktu widzenia obsługi całości. Ta propozycja francuska powinna być konfrontowana z propozycją amerykańską. Od zręczności i dociekliwości naszych negocjatorów zależy to, kto przedstawi nam lepszą ofertę. Musimy też odpowiedzieć sobie na pytanie: kto zapewnia Polsce w ramach NATO większe bezpieczeństwo: USA czy Francja? – powiedział prof. Romuald Szeremietiew.

MON zakłada, że wybierze dostawcę systemu antyrakietowego w przyszłym roku. Natomiast w styczniu ma być gotowa koncepcja offsetu. Wygra dostawca, który zapewni jak największą „polonizację” tarczy antyrakietowej.

RIRM

drukuj