Francja: Zmiana ambasadora na Węgrzech po wycieku poufnej notatki

Prezydent Emmanuel Macron dokonał w weekend zmiany na stanowisku ambasadora Francji w Budapeszcie po tym, jak do prasy wyciekła poufna notatka, w której dyplomata pochwalił politykę migracyjną premiera Węgier Viktora Orbana.

Jak pisze Reuters nowym ambasadorem Francji na Węgrzech została mianowana Pascale Andreani. Zastąpi Erica Fourniera, który obejmie inne funkcje – wynika z dekretu opublikowanego w sobotę w dzienniku urzędowym.

W poufnej notatce datowanej na 18 czerwca, która była adresowana do kancelarii Emmanuela Macrona i została opublikowana przez internetowy portal śledczy Mediapart, Fournier napisał, że Węgry „są wzorem”, jeśli chodzi o radzenie sobie z migrantami oraz, że oskarżenia Viktora Orbana o populizm to wymysły mediów.

Dyplomata napisał także, że francuskie media, oskarżając Węgry o antysemityzm, starały się odwrócić uwagę od „prawdziwego antysemityzmu”, który wyrażają „muzułmanie we Francji i Niemczech”.

Zapytany o notatkę Prezydent Francji powiedział, że nie podziela poglądów ambasadora i że poufna notatka nie przedstawia oficjalnego stanowiska władz Francji.

– Gdyby ambasador powiedział to publicznie, to zostałby natychmiast zwolniony – mówił Emmanuel Macron w piątek na konferencji prasowej w Brukseli.

Prezydent Francji, który – jak pisze agencja Reutera – jest żarliwym zwolennikiem UE, wymieniał złośliwości z Orbanem i innymi przywódcami państw Europy Wschodniej, oskarżając ich o nieprzestrzeganie wartości demokratycznych i odmowę przyjęcia imigrantów.

Premier Węgier powiedział, że ludzie krytykujący jego twarde stanowisko w sprawie migracji należą do nieefektywnej starej gwardii europejskiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl