fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Dr hab. L. Sosnowski z USA: W relacjach Polski ze Stanami Zjednoczonymi nie ma zachowanej godności

USA mają innych sojuszników m.in. Jordanię, Izrael i Egipt. W ostatnim budżecie amerykańskim Izrael otrzyma 3 mld dolarów pomocy, i to pomocy bezzwrotnej. U nas, przynajmniej na dzień dzisiejszy to my mamy za wszystko zapłacić – powiedział w programie „Jak my to widzimy – z daleka widać lepiej” dr hab. Leszek Sosnowski, prawnik w stanie Illinois. Odniósł się w ten sposób do relacji polsko-amerykańskich, w których – jak stwierdził – nie jest zachowywana godność Polski.

W Polsce od dawna panuje narracja o tym, że USA są dla naszego kraju partnerem i w największym stopniu mają dbać o nasze bezpieczeństwo. W praktyce niewiele z tego partnerstwa wynika. Chociażby w kontekście ustawy 447.

To są bolesne sprawy. Te stosunki są stosunkami małego kraju z potężnym państwem. Kiedy patrzy się na to z zewnątrz, jest to forma pewnego powiernictwa, które Stany Zjednoczone sprawują nad Polską. Oczywiście, nigdy nie będzie równości w relacji takiego mocarstwa z mniejszym krajem jak Polska. Powinna być jednak zachowana godność. W relacjach z USA w ogóle tego nie ma. Obawiam się, że polski parlament uchwali coś, co otworzy boczne drzwi do dziedziczenia mienia „bezdziedzicznego” – podkreślił dr hab. Leszek Sosnowski.

Prawnik zwrócił uwagę na to, że Stany Zjednoczone przedmiotowo traktują swoich sojuszników, kierując się wyłącznie własnym interesem.

USA mają innych sojuszników m.in. Joraanię, Izrael i Egipt. W ostatnim budżecie amerykańskim Izrael otrzyma 3 mld dolarów pomocy, i to pomocy bezzwrotnej. Duża część z tej kwoty zostanie przeznaczona na zbrojenie. Niemcy zorganizowały to tak, że część tego uzbrojenia będzie składana na terenie Niemiec tak, żeby pracownicy niemieccy znajdowali zatrudnienie. U nas, przynajmniej na dzień dzisiejszy to my mamy za wszystko zapłacić – wskazał.

Korea Południowa została zostawiona zupełnie na uboczu. Odwołano manewry wojskowe. Japonia, po II wojnie światowej, otrzymała amerykańską konstytucję, która zabraniała Japonii uczestniczenia w działaniach wojennych. Amerykanie zmieniają premiera, który przeprowadza w japońskim parlamencie ustawę, że Japonia będzie mogła brać udział w działaniach wojennych na terenie Azji. Z naszego punktu widzenia jest to sojusznik. Z ich perspektywy jesteśmy kimś, kim mogą zarządzać – dodał dr hab. Leszek Sosnowski.

W tej perspektywie jesteśmy traktowani jeszcze gorzej niż inne kraje. Amerykanie zupełnie nie patrzą na interes polski.

Budowę bazy amerykańskiej w Polsce w całości miałoby sfinansować nasze państwo. Budujemy dla nich lotnisko, z którego sami nie będziemy korzystać. To 4-kilometrowy pas tylko dla Amerykanów – powiedział prawnik.

Podobne traktowanie Polski widoczne jest ze strony Izraela w związku z ustawą o IPN.

Ambasador Izraela, która w Oświęcimiu łamaną polszczyzną mówiła, że nie możemy uchwalić ustawy o IPN, bo oni (Żydzi) się na to nie zgadzają to totalnie nieporozumienie. Powinna na drugi dzień otrzymać wezwanie do MSZ i zostać wydalona z kraju – stwierdził.

RIRM

drukuj