fot. twitter.com/fredvalletoux

Francja: Zbezczeszczenie nagrobków na cmentarzu w Fontainebleau

Ponad sześćdziesiąt nagrobków na chrześcijańskim cmentarzu komunalnym w Fontainebleau zostało zbezczeszczonych swastykami w nocy z niedzieli na poniedziałek – poinformowały władze miasta.

Ponad 60 starych i nowych nagrobków na cmentarzu chrześcijańskim zostało zdewastowanych wymalowanymi swastykami i napisami – poinformował mer Fontainebleau, Frederic Valletoux.

Minister spraw wewnętrznych Francji, Gerald Darmanin, oświadczył na Twitterze, że jest zniesmaczony profanacją cmentarza. Podkreślił, że władze zrobią wszystko, aby znaleźć sprawców tego haniebnego przestępstwa.

„Okropne, wstrętne. Słowa nie wystarczą, by potępić tę profanację, która po raz kolejny przypomina nam o znaczeniu walki z nienawiścią” – zareagował przewodniczący grupy partii prezydenckiej LREM w parlamencie, Christophe Castaner.

Zdaniem prezydenta stołecznego regionu Ile-de-France, Valerie Pecresse, ta profanacja jest „nikczemnym aktem” dokonanym przez neonazistów.

Co roku niszczone i profanowane są tysiące nagrobków na francuskich cmentarzach we wszystkich regionach kraju – powiedział historyk, dr Pierre Vermeren z Uniwersytetu Sorbona.

Jego zdaniem, przypadki profanacji szczątków i grobów zmarłych, które są sacrum w każdej kulturze, świadczą o zdziczeniu społeczeństwa. Najwięcej jest aktów antychrześcijańskich, głównie w formie grabieży lub profanacji – w 2019 r. było ich 1052.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl