Francja: zamieszki na północy Paryża

Drugą noc z rzędu wzburzony tłum atakował policję na północnych przedmieściach Paryża, rzucając w jej kierunku koktajle Mołotowa i podpalając samochody. Zamieszki wybuchły w nocy z wtorku na środę w następstwie śmierci aresztowanego w tym tygodniu mężczyzny.

W nocy ze środy na czwartek policja zatrzymała osiem osób; nikt nie został ranny. Spokój został przywrócony w czwartek nad ranem.

W zamieszkach uczestniczyło około 200 mieszkańców stołecznego przedmieścia Val d’Oise; do interwencji zmobilizowano 180 funkcjonariuszy policji – poinformował przedstawiciel lokalnej prefektury Jean-Simon Merandat.

Demonstranci podpalili 15 samochodów i kilkanaście koszy na śmieci; koktajlami Mołotowa obrzucono budynek ratusza i przedszkole – sprecyzował Merandat w wypowiedzi dla radia France Info.

Protesty w Val d’Oise zaczęły się w nocy z wtorku na środę, po tym jak 24-letni mężczyzna zmarł, gdy we wtorek po południu został aresztowany pod zarzutem wymuszeń i zabrany przez policję na komisariat – poinformował zastępca prokuratora Francois Capin-Dulhoste. Pierwszej nocy zamieszek lekko rannych zostało pięciu policjantów, do których z broni palnej strzelali protestujący – dodał prokurator.

Capin-Dulhoste tłumaczył, że 24-latek miał problemy z sercem, gdy był transportowany na komisariat; przyczyna jego śmierci jest przedmiotem dochodzenia. Krewni mężczyzny mówią, że funkcjonariusze uderzyli go podczas zatrzymania, gdy próbował zapobiec aresztowaniu swego brata.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl