Francja: Projekt kar za odmowę odblokowania danych

Izba niższa francuskiego parlamentu przyjęła projekt ustawy przewidujący kary więzienia dla szefów firm branży technologicznej, którzy odmówią udostępnienia śledczym danych w sprawach związanych z terroryzmem.

Projekt, przyjęty w Zgromadzeniu Narodowym stosunkiem głosów 474 do 32, trafi teraz pod obrady Senatu.

Jeden z zapisów wprowadza dla szefów takich firm jak Google czy Apple grzywnę w wysokości do 350 tysięcy euro i karę do pięciu lat pozbawienia wolności, gdyby odmówili prokuraturze dostępu do zaszyfrowanych danych któregoś z podejrzanych.

Podczas debaty w izbie niższej wielu deputowanych nawiązywało do sporu Apple’a z rządem USA o zaszyfrowane dane w iPhone’ie osobnika, który zastrzelił 14 ludzi w San Bernardino w Kalifornii.

Stanowisko Apple’a przeciwne łamaniu zabezpieczeń iPhone’a podsyciło nie tylko w USA debatę nad kwestią ochrony cyfrowych danych w kontekście bezpieczeństwa narodowego.

Apple argumentuje, że złamanie zabezpieczeń wyprodukowanego przez nią iPhone’a naruszyłoby istniejące zaufanie między nią a jej klientami. Twierdzi, że spełnienie żądania odblokowania zaszyfrowanego iPhone’a stworzyłoby niebezpieczny precedens.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl