fot. pixabay.com

Francja obejmuje prezydencję w Radzie UE

1 stycznia 2022 roku Francja obejmuje sześciomiesięczne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Kraj ten przejmuje stery po Słowenii, która przewodziła pracom Rady przez ostatnie pół roku.

Prezydencja francuska zbiegła się w czasie z wyborami prezydenckimi we Francji, zaplanowanymi na wiosnę tego roku, dlatego też dla obecnego prezydenta Republiki Francuskiej, Emmanuela Macrona, będzie to czas wyzwań.

Przypomnieć należy, że już wcześniej Macron dał obywatelom poszczególnych europejskich państw możliwość poznania swojej wizji Unii Europejskiej. Budowa tzw. europejskiego modelu wzrostu gospodarczego, panowanie nad granicami czy też nad tym, co dzieje się w sąsiedztwie – to tylko niektóre z jego postulatów, ogłoszonych jeszcze w grudniu minionego roku.

Nie ulega wątpliwości, że teraz francuscy ministrowie będą musieli zmierzyć się również ze sprawą unijnej polityki klimatycznej, a co za tym idzie, konsekwencjami transformacji energetycznej.

Sprawę nowego przewodnictwa w Radzie komentuje były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, europoseł Ryszard Czarnecki.

–  Rozpoczynająca się właśnie półroczna prezydencja Francji w Unii Europejskiej będzie odbywać się w cieniu kampanii prezydenckiej, w której urzędujący prezydent będzie startował. Macron deklaruje, że chce z Unii Europejskiej uczynić mocarstwo, jakby podpisując się pod pomysłami federalistycznymi. Mówi też, że chciałby ujednolicić kwestie azylowe. Być może będzie tak, że „z dużej chmury spadnie mały deszcz”. Dla Macrona najważniejsze będzie jednak kolejne zwycięstwo w wyborach prezydenckich, a nie budowanie europejskiego mocarstwa – mówi polityk.

Co 6 miesięcy kolejny kraj członkowski Unii Europejskiej przejmuje prezydencję w Radzie UE. W tym okresie zgodnie z traktatowymi ustaleniami przewodniczy posiedzeniom tej instytucji na wszystkich szczeblach, pomagając zapewnić ciągłość prac Unii.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl