fot. pixabay.com

Francja: Dotacja samorządowa na budowę największego meczetu w Europie. Szef MSW krytykuje tę decyzję

Rada Miejska Strasburga przyznała 2,5 mln euro dotacji na budowę największego meczetu w Europie przez Islamską Konfederację Milli Gorus (CIMG). Decyzja wywołała krytykę szefa francuskiego MSW Geralda Darmanina oraz opinii społecznej.

„Ingerencja zagraniczna” – tak ocenił minister Gerald Darmanin projekt budowy gigantycznego meczetu na 2,5 tys. wiernych, z dwoma minaretami o wysokości 36 metrów. Świątynia ma kosztować około 32 mln euro.

W poniedziałek radni Strasburga przyznali dzięki głosom partii Europa Ekologia-Zieloni (EELV) dotację w wysokości 2,5 mln euro na budowę meczetu.

Szefa MSW poparła sekretarz stanu Marlene Schiappa, odpowiedzialna m.in. za kwestie obywatelskie, która stwierdziła, że „merowie (wywodzący się z) partii EELV stoją na bardzo grząskim gruncie w stosunku do radykalnego islamu”, a ekolodzy „coraz bardziej niebezpiecznie flirtują z tezami radykalnego islamu”.

Zdaniem Geralda Darmanina CIMG jest „proturecką federacją, która promuje polityczny islam w Europie”.

„Konfederacja Milli Gorus jest blisko związana z prezydentem Turcji (Recepem Tayyipem) Erdoganem. Jest również silnie obecna we Francji, zwłaszcza w regionach Ile-de-France i Alzacji. Natomiast rząd turecki chce ingerować we francuską politykę” – podkreślił szef MSW.

W połowie lat 90. CIMG zakupiła dawne tereny przemysłowe pod budowę meczetu w dzielnicy Meinau na południu Strasburga. Pozwolenie na budowę zostało wydane przez władze w listopadzie 2014 roku. Prace zostały wstrzymane w 2017 roku z powodu braku środków finansowych.

Konfederacja zwróciła się o pomoc do Europejskiego Kolektywu Alzacji i regionu Grand-Est o 8-procentową dotację na budowę meczetu i ją otrzymała.

Obowiązujące we Francji prawo z 1905 roku o rozdziale państwa od Kościoła nie ma zastosowania w Alzacji i Lotaryngii. Ten historyczny wyjątek wiąże się z faktem, że te dwa terytoria były niemieckie w momencie ogłoszenia tekstu ustawy.

Szef Zielonych Julien Bayou zażądał w czwartek przeprosin od Geralda Darmanina i Marlene Schiappy, winnych w jego oczach „demonizowania EELV” w sprawie finansowanie meczetu w Strasburgu.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl