Francja: Były minister J. Cahuzac skazany na dwa lata więzienia

Były minister ds. budżetu w rządzie prezydenta Francji Francois Hollande’a, Jerome Cahuzac, który miał konta ukryte za granicą, został dzisiaj skazany na cztery lata więzienia, w tym dwa w zawieszeniu, za oszustwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy.

Jerome Cahuzac, który został skazany przez sąd apelacyjny w Paryżu, musi zapłacić również 300 tys. euro grzywny. Przez pięć lat nie wolno mu startować w wyborach.

Prawnik byłego ministra Eric Dupond-Moretti wyraził zadowolenie z orzeczenia, nazywając je „wyważoną decyzją”.

Jerome Cahuzac „nie zasługuje na więzienie” – oświadczył mecenas, który zwróci się o złagodzenie warunków odbywania kary.

Były minister – jak wskazuje agencja AFP – najpewniej uniknie więc odsiadki, pięć lat po wywołaniu najgłośniejszego skandalu w czasie pięcioletniej kadencji socjalistycznego prezydenta Francois Hollande’a.

Skandal wokół ukrywania przez Jerome Cahuzaca pieniędzy na zagranicznych kontach odbił się dużym echem we Francji i położył cieniem na prezydenturze Francois Hollande’a. Obejmując władzę w 2012 r., obiecał on rządy wolne od nieprawidłowości finansowych, z jakimi borykali się poprzednicy. Kampanię wyborczą Francois Hollande’a prowadził m.in. pod hasłami zaprowadzenia we Francji „przykładnej Republiki”.

Jerome Cahuzac, zanim wszedł do rządu, był wziętym chirurgiem plastycznym specjalizującym się w przeszczepach włosów. Od maja 2012 do marca 2013 r. wchodził w skład socjalistycznego rządu z premierem Jean-Markiem Ayrault; zajmował się budżetem. W grudniu 2012 r. wystąpił z propozycjami wymierzonymi w osoby unikające płacenia podatków i był liderem kampanii przeciwko uchylaniu się od podatków.

Po 10 miesiącach sprawowania urzędu, w 2013 r., odszedł w niesławie, przyznając się do posiadania tajnych kont w Szwajcarii, Singapurze i na brytyjskiej wyspie Man. Wcześniej wielokrotnie zaprzeczał, w tym podczas debaty parlamentarnej, by ukrywał za granicą majątek. Jak potem tłumaczył, dał się złapać „w spiralę kłamstwa”.

W grudniu 2016 r. Jerome Cahuzac został skazany na trzy lata więzienia za unikanie płacenia podatków i pranie pieniędzy. W procesie wykazano, że Jerome Cahuzac nie tylko posiadał ukryte konta, ale także przeprowadzał różnego rodzaju transakcje za pośrednictwem istniejących tylko na papierze firm w Panamie i na Seszelach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl