Kujawsko-pomorskie: lekcja wychowania fizycznego zorganizowana w ramach programu „Mistrzynie w szkołach”

Mistrzynie i medalistki olimpijskie, mistrzynie świata, Europy i Polski wzięły udział w specjalnej lekcji wychowania fizycznego, zorganizowanej w ramach programu „Mistrzynie w szkołach” przez Fundację Otylii Jędrzejczak dla kilkuset uczennic z województwa kujawsko-pomorskiego.


– Mistrzynie w szkołach to projekt motywujący dziewczyny w wieku gimnazjalnym i licealnym do uprawiania sportu i do czerpania cech ze sportu do swojego życia. Chcemy, by były mistrzyniami życia, by cechy, które daje sport, czyli konsekwencja, determinacja, umiejętność wyznaczania celów przeniosły się na ich marzenia życiowe. Ważne jest, żeby aktywnie spędzały czas w życiu i żeby pokochały sport tak, jak kochają go nasze mistrzynie – mówiła Otylia Jędrzejczak.

Do Szkoły Podstawowej w Grębocinie koło Torunia (gmina Lubicz), oprócz Otylii Jędrzejczak, byłej mistrzyni olimpijskiej, mistrzyni świata, mistrzyni Europy i rekordzistki świata w pływaniu, przyjechały: brązowa medalistka igrzysk w Rio de Janeiro w pięcioboju nowoczesnym Oktawia Nowacka, srebrna i brązowa medalistka igrzysk w Soczi i Vancouver w łyżwiarstwie szybkim Luiza Złotkowska, brązowa medalistka Mistrzostw Świata oraz halowa mistrzyni Europy i halowa mistrzyni świata w lekkiej atletyce Iga Baumgart, multimedalistka Mistrzostw Europy w short tracku Patrycja Maliszewska i mistrzyni Polski elity w kolarstwie szosowym Karolina Karasiewicz.

– Najważniejsze jest to, że w ten sposób możemy zachęcić kogoś do ruchu. Tu nie chodzi o sport wyczynowy, ale o aktywność fizyczną, która pomaga budować pewność siebie w codziennym życiu – podkreśliła Oktawia Nowacka.

W zajęciach wzięło udział około 350 uczennic z kilkunastu szkół z całego województwa.

– Cieszę się, że mogę tu być i pokazać dziewczynom, że lekcja w-f jest fajna, bo ja też swoją karierę sportową zaczynałam właśnie od tego. To była zabawa, która natchnęła mnie do tego, by dalej trenować – zaznaczyła Patrycja Maliszewska, która na spotkanie z uczennicami przyjechała z Białegostoku, gdzie mieszka i trenuje.

Uczennice chętnie ćwiczyły pod okiem Otylii Jędrzejczak i pozostałych mistrzyń sportu.

– Ja uwielbiam lekcje w-f i chodzę na nie bardzo chętnie, zresztą mam szóstkę – mówiła Klaudia, jedna z uczestniczek lekcji w Grębocinie.

– Taka lekcja jest bardzo przydatna, możemy się dużo od nich nauczyć. Pokazują nam, że zwykłe dziewczyny mogą osiągnąć wielki sukces – dodała.

– Lekcje w-f są często marginalizowane, zrzucane na boczny tor, a przecież są bardzo ważne. Uczą wsparcia, współpracy między dziećmi, czy zasad fair play. Żałuję, że tak jest i dlatego robimy inną lekcję w-f-u. Lekcję skierowaną do dziewczyn, by w czasie, gdy koledzy grają w piłkę mogły też bawić się sportem i ćwiczyć. Przekazujemy im nasze ćwiczenia i jesteśmy z nimi w ciągłym kontakcie. Dlatego mam nadzieję, że taka lekcja nie odbędzie się tylko dzisiaj, ale przynajmniej raz w miesiącu – wskazała Otylia Jędrzejczak.

Oprócz ćwiczeń uczestniczki miały też okazję, by porozmawiać z mistrzyniami, które przekazywały im szereg rad.

– Poprzez sport można osiągnąć nie tylko sukces sportowy, ale także sukces życiowy. Człowiek dzięki sportowi jest inny, otwierają się horyzonty, dużo podróżujemy, poznajemy sporo nowych ludzi. Nie zamykamy się w swoim miejscu zamieszkania, a otwieramy się na świat. Kariera sportowa może być karierą życiową – powiedziała Iga Baumgart, jedna z najlepszych polskich lekkoatletek.

Medalistki największych światowych imprez przekonywały, jak ważny jest sport w życiu.

– Sport daje bardzo wiele, nie tylko w kwestiach stricte z nim związanych. Dzięki sportowi przejechałam kawał świata, zwiedziłam wiele miejsc, poznałam wielu niesamowitych ludzi. Sport uczy dyscypliny i stawiania oraz później realizacji celów. To się po prostu przydaje w życiu – powiedziała Luiza Złotkowska.

Kariery najlepszych sportowców często rozpoczynają się na lekcjach w-f.

– Mnie nigdy rodzice nie musieli wyganiać na treningi, zawsze sama chętnie chodziłam. To we mnie chyba drzemało od dziecka. Co więcej – moją karierę sportową rozpoczął właśnie nauczyciel w-f, który wyhaczył mnie z całej klasy i zauważył we mnie talent – wspominała Luiza Złotkowska.

Projekt „Mistrzynie w szkołach” jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerami imprezy w Grębocinie były Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz gmina Lubicz. W 2018 r. Fundacja Otylii Jędrzejczak w ramach tego programu zorganizuje trzy spotkania uczennic ze znanymi sportsmenkami.

Paweł Skraba/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl