Obraz autorstwa Freepik

Finlandia: parlament zaakceptował nową ustawę o transpłciowości; do zmiany płci wystarczy wniosek

Osoba pełnoletnia będzie mogła wystąpić o zmianę płci na podstawie własnego pisemnego oświadczenia – za przyjęciem ustawy w parlamencie głosowało w środę 113 deputowanych, przeciwnych było 67.

Dotychczas do metrykalnej korekty płci potrzebne było zaświadczenie lekarskie wydane na podstawie m.in. oceny psychiatrycznej zainteresowanego, co wiązało się z długotrwałym procesem. Konieczne było też przedstawienie dowodów potwierdzających przebytą sterylizację czy też potwierdzenie, że dana osoba nie ma zdolności rozrodczej.

Promowana przez centrolewicowy rząd premier Sanny Marin ustawa wzbudziła wiele kontrowersji. Część polityków opozycji obawiała się, że nowe przepisy będą polem do nadużyć, np. umożliwiając zmianę płci w celu uniknięcia poboru do wojska (w Finlandii powszechnemu obowiązkowi służby wojskowej podlegają mężczyźni po uzyskaniu pełnoletności; kobiety mogą odbyć służbę dobrowolnie).

Celem nowych przepisów – podano w uzasadnieniu – jest „podkreślenie prawa człowieka do samostanowienia” oraz umożliwienie zmiany płci „na podstawie własnego doświadczenia i odczucia”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl