F. Timmermans odpowiada Trumpowi: UE i USA nigdy wzajemnie się nie porzucą

Unia Europejska i Stany Zjednoczone nigdy wzajemnie się nie porzucą – oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans w odpowiedzi na słowa amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, że UE to wróg USA, jeśli chodzi o handel.

„Nazywanie swoich najlepszych przyjaciół wrogami tylko uszczęśliwia twoich prawdziwych wrogów” –  napisał w nocy z niedzieli na poniedziałek na Twitterze Frans Timmermans.

„Europejczycy i Amerykanie związani są historią oraz wspólnymi wartościami. Europejczycy nigdy nie porzucą Amerykanów, ponieważ Ameryka nigdy nie porzuci nas. Po to są przyjaciele” – dodał.

W nagranym w sobotę wywiadzie dla telewizji CBS News Trump oświadczył, że „UE to wróg”, wskazując na politykę gospodarczą Wspólnoty. Wcześniej w piątek krytykował Unię, mówiąc, że UE „okropnie” traktuje i „systematycznie wykorzystuje” USA. Zapewniał, że „to się zmieni, a jeśli nie, to zapłacą za to olbrzymią cenę”.

W niedzielę przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk napisał na Twitterze, że UE i USA to najlepsi przyjaciele, a „ktokolwiek mówi, że jesteśmy wrogami, rozpowszechnia fake newsy”.

We wczesnych godzinach popołudniowych w Helsinkach mają rozpocząć się rozmowy między prezydentem USA Donaldem Trumpem a rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem.

Zapowiadając szczyt w stolicy Finlandii Biały Dom wskazał, że przywódcy omówią relacje pomiędzy USA i Rosją i kwestie dotyczące bezpieczeństwa narodowego. Strona rosyjska zapowiadała, że tematem rozmów Putina z Trumpem będą relacje obu krajów i główne problemy międzynarodowe.

PAP/RIRM

drukuj