fot. PAP/EPA

Ewakuacja cudzoziemców w Sudanie Płd.

USA, Indie i inne kraje kontynuowały w czwartek ewakuację swych obywateli z Sudanu Południowego. Niemieckie MSZ poinformowało, że w środę ich siły powietrzne ewakuowały m.in. obywateli Polski, W. Brytanii, Francji, Norwegii, Australii, Kanady i Chin.

„W związku z sytuacją, jaka ma miejsce w Sudanie Południowym potwierdzamy, iż wczoraj dzięki współpracy MSZ ze stroną niemiecką bezpiecznie opuściło Sudan Południowy czterech polskich obywateli. Nasi obywatele udali się do Ugandy” – poinformował w czwartek PAP dyrektor Biura Rzecznika Prasowego MSZ Rafał Sobczak.

Sobczak przypomniał, że w związku z trwającym konfliktem zbrojnym i destabilizacją sytuacji wewnętrznej w Sudanie Południowym, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowanie do tego państwa.

W Sudanie Południowym trwały ostatnio krwawe walki między siłami wspierającymi prezydenta Salvę Kiira a frakcją wiceprezydenta Rieka Machara. W stolicy – Dżubie – od poniedziałku wieczorem obowiązuje rozejm.

Al-Dżazira informuje w czwartek na swym portalu internetowym, że silnie uzbrojony ugandyjski konwój wojskowy wjechał do Sudanu Południowego, by ewakuować z Dżuby Ugandyjczyków, którzy z powodu walk znaleźli się w pułapce.

Al-Dżazira informuje, że mieszkańcy Sudanu Południowego, którzy próbują uciec z kraju, skarżą się, że na granicy z Ugandą są bici i ograbiani przez południowosudańskich żołnierzy i że zdarza się, iż uciekinierom uniemożliwia się przekroczenie granicy.

PAP/RIRM

drukuj