fot. twitter.com/EU_Eurostat

Eurostat: Produkcja przemysłowa w Polsce w listopadzie wzrosła o 2,9 proc.

Produkcja przemysłowa w Polsce wyrównana dniami roboczymi wzrosła w listopadzie o 2,9 proc. rok do roku – podał Eurostat. Miesiąc wcześniej wzrost ten wyniósł z kolei 3,3 proc.

To pozytywne sygnały dla polskiej gospodarki, tym bardziej, że dane dotyczące produkcji przekładają się na poprawę jej kondycji, wzrostu PKB – ocenił ekonomista, dr Artur Bartoszewicz.

– Gospodarka w IV kwartale ubiegłego roku dobrze radziła sobie po okresie lockdownu. Spodziewamy się jednak, że ogólnie po tym czasie kondycja gospodarki może zostać osłabiona ze względu na utrzymywanie się pandemii. Sygnałem jest również to, że cała produkcja prowadzona jest pod kątem eksportu niezależnie od sektorów, które zostały wyłączone przez lockdown. Nawet jeżeli gospodarka krajowa nie jest w stanie zaabsorbować wytwarzanych produktów, to przekłada się to bezpośrednio na możliwość świadczenia eksportu. Polska jest silnie powiązana z gospodarką międzynarodową, szczególnie z gospodarką niemiecką – wyjaśnił dr Artur Bartoszewicz.

Ekspert dodał, że ogólnoświatowa sytuacja gospodarcza jest zagrożona i uzależniona od kontynuacji lockdownów w największych państwach. Pogorszenie tej sytuacji np. w Niemczech czy Francji może spowodować spadek zainteresowania produkcją w Polsce.

Tymczasem jak podał urząd statystyczny Eurostat, w strefie euro produkcja przemysłowa w listopadzie wzrosła o 2,5 proc. miesiąc do miesiąca (mdm), podczas gdy poprzednio wzrosła o 2,3 proc. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wzrośnie o 0,2 proc.

RIRM

drukuj