fot. pixabay.com

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oznaczyło niemal całą Polskę jako strefę zieloną na mapie epidemicznej

Niemal cała Polska znalazła się w zielonej strefie na epidemicznej mapie swobodnego przepływu. To oznacza m.in., że dwutygodniowy wskaźnik nowych zakażeń jest mniejszy niż 50. Mapę opracowało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Nasz kraj jako jeden z niewielu europejskich znalazł się w strefie zielonej na mapie Rady Europejskiej, która w związku z pandemią wydała zalecenia dotyczące swobodnego przepływu osób. Są one oparte na poziomie zakażeń w poszczególnych krajach.

Strefa zielona oznacza, że 14-dniowy wskaźnik nowych zakażeń jest mniejszy niż 50, a wskaźnik pozytywnych testów jest poniżej 4 procent lub 14-dniowy wskaźnik nowych zakażeń jest mniejszy niż 75, a wskaźnik pozytywnych testów mniejszy niż 1 procent.

W naszym państwie jedynie w województwie lubelskim sytuacja wygląda trochę gorzej, jeśli chodzi o zakażenia, dlatego jest ono objęte strefa pomarańczową.

Poza Polską w strefie zielonej znalazły się także północno-wschodnie rejony Niemiec, niemal całe Węgry, Rumunia, Islandia, Sardynia, część Bułgarii, prawie cała Finlandia, a także północne rejony Norwegii.

Większość Europy jest jednak objęta strefą pomarańczową.

Czerwonym kolorem oznaczono rejony, gdzie sytuacja jest niepokojąca. Tu w dalszym ciągu są centralne rejony Hiszpanii, północne tereny Danii, południowa oraz północna część Szwecji, a także cała Holandia i Łotwa.

TV Trwam News

drukuj