fot. Zdj. ACN International, Magdalena Wolnik / Krzyż w ubogim kościele, Etiopia

Etiopia: Ludobójstwo w Tigray. „Sytuacja jest bardzo, bardzo zła …”

Namierzanie młodych ludzi, masowe zabójstwa i powszechna przemoc seksualna – w tym gwałty na zakonnicach – to część ludobójstwa wymierzonego w Tigrajską grupę etniczną w północnej Etiopii – wynika z wiadomości przekazanych Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN International) przez osobę powiązaną z Kościołem.

https://twitter.com/PomocKosciolowi/status/1401911051877326853

Źródło informacji, anonimowe ze względów bezpieczeństwa, powiedziało Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN International), że żołnierze z sąsiedniej Erytrei, którzy wkroczyli do kraju, aby wesprzeć etiopskie oddziały federalne, nadal dokonują rzezi cywilów:

„Wyraźnie widać, że jest to ludobójstwo przeciwko mieszkańcom Tigray. To nie są tylko walki; oni zabijają wszystkich – to jest oznaka ludobójstwa. Wielu ludzi ucieka z Tigray do Sudanu, a niektórzy z nich, zwłaszcza młodzi, uciekają, ponieważ są celem ataków. Młodzi ludzie są zabijani, nasze kobiety są maltretowane i molestowane seksualnie – to jest oznaka ludobójstwa sama w sobie”.

Informator Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN International) potwierdził to, co na początku miesiąca powiedział patriarcha Mathias, głowa Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Jasno opisał on wydarzenia, w tym gwałty na kobietach i bombardowania kościołów w regionie, jako ludobójstwo.

Źródło informacji PKWP opowiedziało również o aktach przemocy seksualnej, których ofiarami z rąk wojsk z sąsiedniej Erytrei padły tigrajskie kobiety, w tym zakonnice: „[Nasze krewne], nasze siostry, a nawet zakonnice zostały zgwałcone. Niektóre z nich musieliśmy zawieźć do szpitala. Kobiety i dziewczęta doświadczają innego rodzaju przemocy, o jakiej nigdy wcześniej nie słyszeliśmy, rzeczy, które są bardzo złe. Niektóre z miejsc, w których moglibyśmy uzyskać potrzebną pomoc, zostały zamknięte przez żołnierzy”.

W listopadzie ubiegłego roku, po tym jak premier Etiopii Abiy Ahmed wysłał wojska federalne, przy wsparciu wojsk z Erytrei, do walki z Ludowym Frontem Wyzwolenia Tigrayu, który oskarżył o przeprowadzenie nielegalnych wyborów, w regionie tym wybuchły krwawe walki.

Informator Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN International) wskazał, że „Sytuacja, jak słyszeliście, jest tutaj bardzo, bardzo zła… Prawie 90 proc. ludzi w Tigray to osoby przesiedlone. Ta wojna spowodowała ogromny kryzys humanitarny, objawiający się przytłaczającą liczbą zabójstw cywilów, wysiedleniem milionów, zniszczeniem fundamentów ekonomicznych i społecznych, bólem psychicznym i paniką … . W tym względzie najbardziej dotknięte są matki w ciąży, dzieci, niepełnosprawni i starsi członkowie społeczeństwa”.

Podkreślił, że region rozpaczliwie potrzebuje międzynarodowego wsparcia.

„Kościół dociera wszędzie i otwiera swoją pomocną dłoń. Pamiętam Pomoc Kościołowi w Potrzebie, pamiętam, że przez długi czas byliśmy partnerami, jesteście bardzo życzliwi. Obecny kryzys w Tigray jest nieporównywalny z żadnym kryzysem humanitarnym, jaki pamiętam” – akcentował.

Pomoc PKWP dla Tigray obejmowała wsparcie w sytuacjach kryzysowych dla zakonnic i zakonników, a także stypendia mszalne. Od 2019 roku PKWP wsparło prawie 100 projektów w Etiopii, w tym budowę kaplic i klasztorów, formację katechistów oraz wsparcie dla transportu.

pkwp.org/radiomaryja.pl

drukuj