fot. PAP/EPA

Emmanuel Macron z wizytą w Polsce

Wiele razy w swoich wypowiedział atakował Polskę. Osią sporu była polityka migracyjna, klimat, ale też pakiet mobilności. Emmanuel Macron przyjeżdża do Polski. Spotka się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.

To pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Emmanuela Macrona w Polsce. I nie jest to przypadek, bo w relacjach polsko-francuskich iskrzy od dawna. Emmanuel Macron nie patrzy przychylnym okiem m.in. na decyzje polskich władz w sprawie polityki klimatycznej.

– Jeśli Polska nie potwierdzi zobowiązania dla celu neutralności klimatycznej do 2050 roku, będzie poza europejskim mechanizmem finansowej solidarności – poinformował Emmanuel Macron, prezydent Francji.

Dr Tomasz Teluk zauważył, że zachowanie prezydenta Francji nie jest jednoznaczne.

– Macron gra tutaj na dwa fronty, bo na forum instytucji europejskich głośno krytykuje to, co dzieje się w Polsce, zarówno, jeśli chodzi o relokacje migrantów, o kwestie związane z praworządnością, a z drugiej strony chce mieć z nami dobre relacje – powiedział dr Tomasz Teluk.

Dlatego taka wizyta może przynieść przełom.

– To będzie taki moment, w którym rzeczywiście wiele spraw, które narosły od jakiegoś czasu, będzie można wyjaśnić i ostatecznie otworzyć nowy rozdział we współpracy z Francją. Jestem przekonany o pozytywnych konsekwencjach tego spotkania, bo tam, gdzie jest dialog i rozmowa, tam rodzą się dobre projekty – mówił Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Pierwszą rozmowę prezydent Francji odbędzie z Andrzejem Dudą. Najpierw w cztery oczy, a potem podczas rozmów plenarnych.

– To będzie spotkanie, na którym będziemy rozmawiali o wielu kwestiach, o kwestiach związanych z Unią Europejską, z NATO, z kwestiami bezpieczeństwa – wskazał rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

I Polska, i Francja różnią się wizją przyszłości UE – zauważył poseł Jacek Wilk z Konfederacji.

– Tutaj akurat stanowisko prezydenta Macrona jest dosyć jasne od wielu lat. On jest zwolennikiem pogłębienia tzw. współpracy europejskiej, czyli do jeszcze większej centralizacji, dążenia do jeszcze bardziej zfederalizowanego państwa europejskiego, co akurat nie jest w interesie Polski – powiedział poseł Jacek Wilk.

Oba kraje chcą silnego, europejskiego rolnictwa. Teraz stają przed szansą na wypracowanie wspólnego stanowiska – mówił prof. Piotr Mickiewicz.

– Wielka Brytania była beneficjentem części funduszy rolnych Unii Europejskiej i po wyjściu Wielkiej Brytanii, po pierwsze, mamy do dyspozycji określone kwoty. Po drugie, występuje konieczność redefinicji częściowej tej polityki, w związku z tym obydwa kraje, dla których rolnictwo stanowi istotny segment gospodarki, będą chciały znaleźć jakąś nić porozumienia i zbudować wspólne stanowisko na forum Unii Europejskiej – podsumował prof. Piotr Mickiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego.

Emmanuel Macron ma rozmawiać także z premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałkami Sejmu i Senatu. Wizyta francuskiego przywódcy w Polsce potrwa dwa dni.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl