fot. sxc.hu

Emeryci i renciści otrzymają w maju jednorazowo 1100 zł brutto

Emeryci i renciści otrzymają w maju jednorazowo 1100 zł brutto, czyli ok. 888 zł netto. To przewiduje ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. Ustawę bez poprawek poparła senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Głosowanie nad projektem w Senacie odbędzie się najprawdopodobniej w piątek. Następnie ustawa trafi do prezydenta.

Wypłata dodatkowej tzw. 13 emerytury to jedna z obietnic przedstawionych w ramach tzw. Nowej Piątki PiS. Wiceszef senackiej komisji rodziny, senator Antoni Szymański, zaznaczył, że dodatkowa emerytura to jedno z kilku działań podejmowanych przez PiS na rzecz seniorów.

– Prawda jest taka, że zdecydowana większość emerytów i rencistów otrzymuje niskie renty i emerytury. W związku z tym, od dłuższego czasu, nie z okazji wyborów, ja mówiłem to w pierwszym roku tej kadencji z trybuny senackiej, że musimy pomyśleć o emerytach i rencistach, i zwiększyć ich kwoty, ale oczywiście trzeba też sobie zdawać sprawę, że to nie jest to jedyna rzecz, którą robimy tuż przed wyborami, bo wcześniej nastąpiła waloryzacja, która była dużo wyższa niż w poprzednich latach – mówił Antoni Szymański.

Wsparcie będzie wypłacone automatycznie, bez zbędnych formalności, niezależnie od wysokości otrzymywanych świadczeń. Będzie przysługiwało ponad blisko 10 mln świadczeniobiorcom. Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to 10,8 mld zł.

RIRM

drukuj