fot. PAP/EPA

Ekwador: Moreno wygrał drugą turę wyborów prezydenckich. Jego konkurent chce ponownego liczenia głosów

Lewicowy polityk Lenin Moreno wygrał w niedzielę drugą turę wyborów prezydenckich w Ekwadorze. Komisja wyborcza poinformowała, że Moreno zdobył 51,07 proc. głosów, zaś jego rywal, konserwatysta Guillermo Lasso Mendoza – 48,93 proc. Mendoza domaga się ponownego przeliczenia głosów w wyborach.

64-letni Moreno, wiceprezydent w latach 2007-2013, był kandydatem lewicowego sojuszu AP (Alianza PAIS) obiecującego wyborcom kontynuację programu „socjalizmu XXI wieku” Rafaela Correi, który kończy swój trzeci mandat prezydencki.

Polityk, który wyróżnił się jako rzecznik interesów najmniej uprzywilejowanych warstw ludności, ukończył studia z zakresu administracji publicznej, studiował medycynę oraz psychologię. Opublikował też pracę na temat sytuacji niepełnosprawnych w Ekwadorze, do których sam należy.

Mendoza zażądał ponownego przeliczenia głosów w sytuacji, gdy w proteście przeciwko wynikom wyborów wyszli na ulice jego zwolennicy – pisze agencja Reutera.

Opierając się na wynikach exit polls jednego z głównych ośrodków badania opinii publicznej, Mendoza ogłosił swoje zwycięstwo, po czym zakwestionował częściowe wyniki wyborów, które – jak to ujął – przedłużą tylko trwające od dekady rządy lewicy w bogatym w ropę naftową Ekwadorze.

Rafael Correa złoży urząd w maju, po dziesięciu latach sprawowania władzy prezydenckiej.

PAP/RIRM

drukuj