Ekstremalna Droga Krzyżowa

W ramach Ekstremalnej Drogi Krzyżowej pątnicy z Krakowa wyruszą dziś wieczorem do Kalwarii Zebrzydowskiej. Uczestnicy będą mieli do pokonania ponad 40 kilometrów.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to nocna wyprawa, gdzie w milczeniu rozważa się Mękę Pana Jezusa. 18 marca wyrusza ona sprzed kościoła św. Józefa do Kalwarii Zebrzydowskiej. W tej szczególnej formie duchowości od 2009 roku co roku bierze udział coraz więcej kobiet i mężczyzn w całej Polsce.

Co przyciąga i co daje udział w takiej drodze krzyżowej – na pytanie to odpowiada Małgorzata Stabrawa, koordynator promocji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

– Uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w trakcie trasy zdają sobie sprawę, co naprawdę musiał przeżyć Jezus. Mają chwilę, żeby się pomodlić tak głębiej. I w tym osamotnieniu nie mają już po prostu wyjścia. Są skazani na rozmowę z Panem Bogiem w samotności. Okazuje się, że to bardzo oczyszcza i daje też nowy początek. To jest też taki Wielki Post w pigułce – mówi Małgorzata Stabrawa.

Ponad 170 tras w Polsce i 10 za granicą, które prowadzą uczestników do sanktuariów. Każda droga to minimum 40 km, ale są i dłuższe. Ekstremalna Droga Krzyżowa to nie jest spokojny spacer prostą drogą. Trasa musi być wymagająca. To prawdziwe wyzwanie fizyczne i duchowe.

Jak zaznacza uczestnik Rafał, który po raz trzeci bierze udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, z samego Krakowa ma wyruszyć ponad 8 tysięcy uczestników

– Na pewno zdarzy się moment, kiedy już wszystko będzie nas bolało. Jeszcze będzie jakieś wzniesienie po drodze i będziemy myśleli, że ja nie dam rady, że nie ma szans, że nie przejdę i w tym momencie, właściwie było tak u mnie, wtedy zaczyna się taka prawdziwa modlitwa. Poznałem też swoją miarę człowieka poprzez takie trudne doświadczenie, więc myślę, że przede wszystkim to jest odkrywanie siebie, pokonywanie granic i też stawanie się lepszym człowiekiem – podkreśla uczestnik Rafał.

W trakcie drogi krzyżowej uczestnicy idą w milczeniu, ale ze słuchawkami na uszach rozważają kolejne stacje Męki Pańskiej. Rozważania można pobrać na stronie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Tegoroczne teksty nawiązują do nauczania papieża Franciszka – wskazuje jeden z koordynatorów wydarzenia, jezuita Tomasz Lipa.

– W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży staraliśmy się, aby przygotować też coś dla tych, którzy przyjadą tutaj. I dlatego tematem jest lider chrześcijański. Papież Franciszek chciał, aby te osoby, które tutaj przyjadą, po wyjechaniu z Krakowa stały się już liderami. Autorami jest siedem kobiet i siedmiu mężczyzn. Też jest ciekawe spojrzenie na Chrystusa, który idzie Drogą Krzyżową i co On chce jakby nam przekazać – mówi jezuita Tomasz Lipa.

Osoby, które już raz przeszły Ekstremalną Drogę Krzyżową idą nią ponownie. Podejmują trud drogi i zmierzają się z własnymi słabościami. Ten wysiłek fizyczny pozwala im jeszcze dokładniej przeżyć Misterium Drogi Krzyżowej.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl