By MSgt John Nimmo Sr. - http://www.defenseimagery.mil/imageRetrieve.action?guid=90198a13655418c161d8c935961bc4bb302bc538&t=2, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26519609

Ekspert ds. lotniczych: Myśliwce F-35, które zakupi Polska, to jedyne samoloty piątej generacji

Eksperci ds. lotniczych chwalą polski rząd za to, że udało się przystąpić do zakupu myśliwców F-35. To jedyny samolot piątej generacji – zauważa Andrzej Wardziak.

Polska zadeklarowała gotowość zakupu 32 wielozadaniowych samolotów bojowych. Rząd sukcesywnie modernizuje polskie wojsko, chcąc pozbyć się posowieckiego sprzętu.

F-35 mają zastąpić najstarsze myśliwce. Andrzej Wardziak zauważa, że jeszcze kilka lat temu byłoby niemożliwe negocjowanie zakupu nowoczesnych maszyn.

Ekspert podkreśla, że te samoloty mają wiele zalet.

– Niewykrywalny dla radarów, co jest jeszcze w dalszym ciągu trudne do praktycznego wykorzystania przez wiele bardzo bogatych państw. Po drugie, cały system elektroniki, elektronicznego sterowania polem walki – samolot, który leci tylko na zwiad i przy tej okazji dostaje tyle danych informacyjnych, które jednocześnie może przekazywać do bazy albo do innych samolotów, które są rozmieszczone gdzie indziej, zupełnie gdzie indziej. Jest więc możliwość współpracy w polu walki, w tzw. polu sieciocentrycznym – wskazuje Andrzej Wardziak.  

Przyspieszenie zakupu maszyn ma związek z serią incydentów i wypadków samolotów MiG – 29, w tym katastrofą, w której zginął pilot.

MON chce kupić co najmniej dwie eskadry myśliwców piątej generacji. W pierwszej fazie mają to być 32 maszyny. Samoloty mogłyby zostać dostarczone i osiągnąć wstępną gotowość do działania w 2024 r.

RIRM

drukuj