Ekonomiści pozytywnie o kandydaturze prof. Glapińskiego na prezesa NBP

Ekonomiści pozytywnie oceniają kandydaturę prof. Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego.

To były polityk, wykładowca renomowanych uczelni ekonomicznych i osoba, która zasiadała w Radzie Polityki Pieniężnej – zauważa dr Marian Szołucha z Forum dla Wolności i Rozwoju.

W ocenie eksperta przed prof. Glapińskim stoi szereg wyzwań m.in. konieczność obrony polskiego złotego jako waluty narodowej.

Prof. Glapiński będzie miał mnóstwo zadań. Myślę, że jego działania w połączeniu z działaniami nowo wybranej ostatnio Rady Polityki Pieniężnej przyniosą oczekiwany skutek i zapewnią nam to, o co chodzi w polityce pieniężnej w warunkach gospodarki rynkowej, czyli stabilność cen oraz odpowiednią do naszej pozycji, kondycji gospodarczej wartość złotego jako narodowej waluty –  mówi dr Marian Szołucha.

Prof. Adam Glapiński w lutym został powołany na członka zarządu NBP przez prezydenta Andrzeja Dudę; wnioskował o to prezes NBP prof. Marek Belka.

Od 2009 roku był doradcą ekonomicznym prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w lutym 2010 roku wskazał Glapińskiego jako jednego z trzech swoich przedstawicieli w RPP.

Od 2009 roku był doradcą ekonomicznym prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

RIRM

drukuj