Egipt: rośnie liczba zamachów na chrześcijan

W ciągu ostatnich siedmiu tygodni doszło w Egipcie do 12 ataków na chrześcijan, zamordowano 4 osoby – informuje na portalu internetowym chrześcijańska organizacja „Open Doors”, która wspiera i monitoruje prześladowanych chrześcijan.

Do ataków doszło m.in. w Ariszu, gdzie zamordowano kaznodzieję Raphaela Moussa z Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego św. Grzegorza (do morderstwa przyznało się Państwo Islamskie); w Tanta znaleziono ciało 33-letniego aptekarza Magdi Attiya Gabriela (mężczyźnie zadano dziewięć ran kłutych i ścięto głowę); Podczas ataku na dom jednego z koptyjskich księży Tahna el-Gabal, Minya zabito jednego chrześcijanina, a troje kolejnych zostało rannych; w Zagazig student farmacji zaatakował nożem dwie kobiety opuszczające miejscowy kościół i mocno je zranił (na przesłuchaniu przyznał, że kierował się instrukcjami Państwa Islamskiego).

„Open Doors” zaznacza, że sytuacja w Egipcie jest niespokojna, mimo że prezydent Abd al-Fattah al-Sisi wiele razy zapewniał, że udzieli wsparcia wierzącym.

Koptyjski biskup Makarius przesłał na twiterze informację zaadresowaną do prezydenta al-Sisiego. Przypomina w niej, że „Koptowie również są egipskimi obywatelami”, a jego silnie poszkodowana diecezja Minya z pewnością upadnie „pod porządkiem egispkiego prawa”.

W Światowym Indeksie Prześladowań „Open Doors” Egipt zajmuje obecnie 22 miejsce wśród krajów o największym prześladowaniu chrześcijan.

opendoors.pl/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl