fot. wikipedia.org

Egipt: Państwo Islamskie przyznało się do ataków na Synaju

Dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) przyznała się do środowych ataków na punkty kontrolne na północy półwyspu Synaj w Egipcie, w których zginęło ośmiu członków egipskich sił bezpieczeństwa – podała związana z IS agencja informacyjna Amak.

Do ataków doszło na początku muzułmańskiego święta Id al-Fitr, kończącego miesiąc postu – ramadan.

Według źródeł egipskiego ministerstwa spraw wewnętrznych ataki, do których doszło wcześnie rano, miały miejsce na zachód od miasta Al-Arisz, stolicy muhafazy (prowincji) Synaj Północny.

Trzej inni członkowie sił bezpieczeństwa zostali ranni i przewieziono ich do szpitala – podały źródła medyczne.

Według egipskiego MSW w atakach zginęło też pięciu „terrorystów”. Dwóm z nich udało się „przejąć kontrolę nad dwoma czołgami” – jeden z nich zginął od kul pilota samolotu, a drugi od ostrzału sił bezpieczeństwa. Kilku napastników uciekło.

Na półwyspie Synaj aktywne są grupy dżihadystyczne, które regularnie przeprowadzają ataki na siły zbrojne i siły bezpieczeństwa Egiptu od czasu, gdy związany z Bractwem Muzułmańskim prezydent Mohammed Mursi został obalony w 2013 roku przez wojsko w następstwie masowych protestów przeciwko jego islamistycznym rządom.

W lutym br. władze rozpoczęły operację antyterrorystyczną pod kryptonimem „Synaj” w celu wyeliminowania z kraju dżihadystów związanych z IS.

PAP/RIRM

drukuj