fot. PAP/Tomasz Gzell

E. Rafalska: Minimalna stawka godzinowa 12 zł możliwa już od września

Minimalna stawka godzinowa za pracę na poziomie 12 zł brutto może obowiązywać już we wrześniu – zapowiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Stawka godzinowa objęłaby pracowników zatrudnionych na umowach zlecenie. Resort pracy liczy, że ustawa wejdzie w życie jeszcze w lipcu.

To jeden z postulatów wyborczych PiS-u.

Poseł Wiesław Janczyk, wiceszef sejmowej komisji finansów zauważa, że jest to rozwiązanie oczekiwane społecznie i nie rodzi poważnych skutków dla budżetu państwa. Jak dodaje, pracodawcy bardzo często wykorzystują swoich pracowników płacąc im poniżej 5 zł za godzinę.

– Wiemy dzisiaj, że np. studenci pracują w takim czasowym zatrudnieniu przy stawkach 5 zł na godzinę, 7 zł na godzinę, a czasami nawet 4,5 zł na godzinę. Ja słyszałem o takich stawkach. My chcemy ukrócić taki proceder i pokazać zarówno pracodawcom, jak i pracownikom, że kwota minimalna tego zatrudnienia właśnie na umowach niepełnych, niepełnoetatowych może być też określona w ujęciu godzinowym i tak powinno być – podkreślił poseł Wiesław Janczyk.

Po zmianach osoba pracująca 8 godzin dziennie na zlecenie po miesiącu otrzymałaby  ponad 2 tys. zł. Płaca minimalna obecnie wynosi 1850 złotych.

Minister pracy nie wykluczała, że minimalna stawka za pracę będzie waloryzowana.

RIRM

drukuj