fot. M. Marek/Nasz Dziennik

Rosną kwoty zasiłku pielęgnacyjnego i opiekuńczego

Od dziś rosną kwoty zasiłku pielęgnacyjnego oraz specjalnego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek pielęgnacyjny będzie wynosił 184,42 zł. Jego kolejna podwyżka do 215 zł jest przewidziana w 2019 r.

Ostatni raz kwota tego świadczenia była podnoszona w 2006 r. Natomiast specjalny zasiłek opiekuńczy wzrośnie o 100 zł i będzie wynosił 620 zł. Warto pamiętać, że nie zmieniają się warunki, jakie trzeba spełnić, by móc otrzymywać te świadczenia.

Skala osób, które korzystają z tego typu pomocy jest ogromna – podkreśla  senator Bogusława Orzechowska.

Jest bardzo duża liczba osób, która z tego korzysta. Obciążenie finansowe budżetu będzie znaczne. Musimy pamiętać jednak o tym, że tym osobom wsparcie jest konieczne. Są to osoby, które ciągle mają bardzo małe dochody i państwo musi o nich zadbać – wskazuje Bogusława Orzechowska.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobom niepełnosprawnym lub starszym, które nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie w życiu codziennym.

Natomiast o specjalny zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się osoby, które sprawują stałą opiekę nad niepełnosprawnym i nie mogą z tego powodu podjąć pracy zarobkowej. Wnioski o oba świadczenia można składać w urzędzie gminy lub miasta.

RIRM

drukuj