E. Rafalska: już ponad 59 tys. wniosków o świadczenie „Dobry start”

Ten pierwszy dzień ze świadczeniem „Dobry start” przebiega bardzo sprawnie. Dotychczas złożono ponad 59 tys. wniosków – powiedziała PAP w niedzielę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

„Od dziś rodzice i opiekunowie mogą online złożyć wniosek o świadczenie, a od 1 sierpnia drogą tradycyjna, papierową. Dotychczas złożono ponad 59 tys. tys. wniosków o świadczenie >>Dobry start<<. Złożenie wniosku jest bardzo proste, wystarczy kilka minut, by to zrobić” – poinformowała minister.

Jak powiedziała, resort wykorzystał sprawdzony przy programie „Rodzina 500+” kanał bankowy i uruchomił składanie wniosków przez bankowość elektroniczną.

„Działa też drugi kanał online – nasz portal www.empatia.mrpips.gov.pl. Przez niego rodzice i opiekunowie złożyli 10 proc. wniosków” – poinformowała Elżbieta Rafalska.

„Od samego początku rząd Prawa i Sprawiedliwości pokazuje w działaniu, że rodzina jest w centrum naszych zainteresować. Świadczenie >>Dobry start<< to kolejna forma wsparcia rodzin” – dodała.

W ramach programu „Dobry start” 300 zł przysługuje niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole). Z programu będzie mogło skorzystać 4,6 mln dzieci.

Od 1 lipca można również składać wnioski online o „500 plus” na nowy okres świadczeniowy. Jak poinformowało MRPiPS, złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w lipcu lub w sierpniu daje gwarancję ciągłości otrzymywania świadczenia.

Świadczenia z programu „Dobry start” mogą się łączyć ze świadczeniami wypłacanymi z programu „500 plus”. Nie przysługują jednak „z urzędu”. Termin składania wniosków upływa 30 listopada.

„Jeżeli złożymy wnioski wcześniej, mamy szansę na to, że otrzymamy te pieniądze znacznie wcześniej” – zaznaczyła minister.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl